Bratislava 22. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Predčasné parlamentné voľby nie sú podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára reálnou možnosťou. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Koalícia podľa neho funguje, hoci priznal, že hľadanie konsenzu nebýva ľahké. Zároveň verí, že v utorok (25. 6.) sa parlamentu podarí navoliť zvyšných piatich kandidátov na ústavných sudcov

Na snímke opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO)

“Som presvedčený, že vždy sme sa dokázali dohodnúť, prijímať a napĺňať predovšetkým vládny program, ktorý sme na začiatku odsúhlasili. Áno, treba ale povedať, že v koalícii, kde máte troch členov, nie je jednoduché hľadať konsenzus, a my ho hľadáme. Musíme robiť všetko pre to, aby sme to dokázali,” povedal Blanár.

Bol by zároveň rád, keby sa chýbajúcich piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR podarilo navoliť pri najbližšej voľbe, ktorá bude budúci týždeň. “Posúvame sa dopredu. Som presvedčený, že v utorok sa nám to podarí tak, aby sme poskytli plný počet pani prezidentke, ktorá potom z toho navolí potrebný počet ústavných sudcov,” poznamenal Blanár s tým, že sám bude krúžkovať opäť maximálny potrebný počet.

Poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Ján Budaj oponuje, že navoliť potrebný zvyšný počet kandidátov nevie koalícia pre jej vnútorné rozpory. A to ani napriek tomu, že má väčšinu a opozícia chodí voliť, aby udržala kvórum. Hovorí, že ide o sledovanie záveru kariéry Roberta Fica (Smer-SD) v priamom prenose.

“Trúfam si povedať, že budúci utorok bude o Robertovi Ficovi. Či naďalej jeho trucovanie spôsobí odkladanie voľby, alebo už sa poslanci koalície rozhodnú, že napriek jeho snahe dovolia ten potrebný počet,” zhodnotil Budaj s tým, že koalícia podľa neho už vypovedala poslušnosť a budúci utorok bude voliť, hoci šéf najsilnejšej strany vyťahuje zámienky o sťažnostiach.

Témou diskusie bola aj strana, ktorú zakladá Andrej Kiska. Budaj to však verejne komentovať nechce. Myslí si však, že to, či bude nová strana spájať, alebo rozdeľovať, ukáže až prax a kroky, ktoré bude podnikať. Poznamenáva, že stredopravé spektrum je už v súčasnosti fragmentované a hrozí ďalšie delenie. Konečným rozhodcom ale podľa neho bude volič. Podľa Blanára má Kiska právo založiť si stranu, treba však brať do úvahy to, že nie je nepopísaný papier.

Blanár sa kriticky vyjadril aj voči strane OĽaNO. Upozornil Budaja, že je najúspešnejší politický turista, pretože je podľa jeho slov v už v šiestej politickej strane, keďže aktuálne je v poslaneckom klube obyčajných. Budaj následne obvinil Blanára z klamstva. Poslanec Smeru ho však upozornil: “Vy, keď máte problém skáčete do reči, lebo sa vám to nepáči. Vy klamete neustále.”

Budaj je spájaný so stranami Verejnosť proti násiliu, Slovenská demokratická koalícia, Demokratická únia, Zmena zdola a OĽaNO.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj