Bratislava 3. mája 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Spoločnosť Eset sa rozhodla umlčať poslanca Ľuboša Blahu, ktorý ju na sociálnej sieti viackrát kritizoval kvôli prepojeniu na liberálnych politikov.

Na snímke Ľuboš Blaha

Blaha v apríli publikoval tri videá, v ktorých sa venoval spoločnosti Eset a upozornil na jej rozmach po presťahovaní sídla do USA, na finančné prepojenie jej majiteľov na slovenských politikov ako aj na mnohé neziskové organizácie (viac v článku).

Videami vládny poslanec znepokojil vedenie Esetu, ktoré mu tento týždeň zaslalo list s tým, že údajne šíri dezinformácie a môže čeliť žalobe.

“Snažia sa ma umlčať oligarchovia. Najali si na to právnickú firmu, ktorá chce poprieť moje ústavné práva,” uviedol Ľuboš Blaha vo štvrtok na sociálnej sieti. Toto je ich predstava o slobode a demokracii,” dodal.

Blaha uviedol, že to, čo robí je normálna spoločenská kritika toho, že sa Eset angažuje v politike. “Vy už nie ste obyčajná firma, vy už nie ste partia IT-čkárov. Vy financujete liberálne médiá, liberálnych politikov a liberálne mimovládky. To znamená, že ste osoby vo verejnom záujme, my vás môžeme kritizovať,” povedal Ľuboš Blaha a poukazuje tak na stále väčšie vmešovanie sa korporácii a to často aj zahraničných, do politiky v štátoch v ktorých pôsobia a kde by mali robiť, ako obchodné spoločnosti, len a len biznis. Lebo na ten majú oprávnenie, nie na robenie politiky, na to by si mali správne založiť politickú stranu, ktorá sa riadi inými legislatívnymi pravidlami.

Blaha nesúhlasí s tvrdeniami Esetu z listu o tom, že ide o apolitickú firmu. “Oni sú až takí apolitickí, že ich vlastníci financujú Matúša Valla, Zuzanu Čaputovú, pána Mistríka, Progresívne Slovensko, Denník N a chystajú sa financovať aj Andreja Kisku. Neviem či ste už zažili niečo apolitickejšie…”

Blaha sa má podľa výzvy zdržať ďalších vyjadrení, prestať komentovať spoločnosť Eset, vymazať videá, ktoré o nej publikoval a tiež verejne sa firme ospravedlniť.

Spoločnosť ESET podľa Hospodárskych novín potvrdila, že poslancovi Blahovi bola doručená predžalobná výzva, ktorá súvisí s jeho “nepravdivými a nepodloženými” výrokmi na adresu spoločnosti Eset počas uplynulých týždňov.

“Ide o štandardný postup a súčasť právnych krokov, ktoré sme podnikli s cieľom ochrániť dobré meno spoločnosti Eset.”

“Právna analýza príspevkov p. Blahu na sociálnych sieťach ukázala, že cieľom príspevkov nie je objektívne informovať či vecne kritizovať aktuálne udalosti. Naopak, cieľom príspevkov sú bezdôvodné a ničím nepodložené verbálne útoky na spoločnosť ESET a jej predstaviteľov. Šírenie neprávd a dezinformácií nemá so slobodou prejavu nič spoločné,“ uviedla spoločnosť Eset.

Zdroj