Blahorečenie saleziánskeho kňaza Titusa Zemana bude 30. septembra

Bratislava 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Blahorečenie saleziánskeho kňaza Titusa Zemana sa uskutoční v sobotu 30. septembra v Bratislave. Saleziánov don Bosca a bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského o tom informoval svojím listom Štátny sekretariát Svätej stolice. Reprezentantom Svätého Otca Františka na slávnosti blahorečenia bude kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre Kauzy svätých.

Na snímke Titus Zeman

„V spolupráci s otcom arcibiskupom sme už začali prípravy na túto veľkú a mimoriadnu slávnosť. Po 14 rokoch budeme mať na Slovensku nového blahoslaveného, prvého slovenského saleziána kňaza. Tešíme sa aj zo spolupráce s farnosťou Vajnory, z ktorej don Titus pochádzal. Už teraz radi pozývame všetkých, osobitne veriacich z celého Slovenska a tiež členov saleziánskej rodiny, aby si rezervovali tento dátum a prišli s nami prežiť slávnosť blahorečenia dona Titusa,“ povedal provinciál slovenských saleziánov don Jozef Ižold.

Salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený.

Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.