Bratislava 24. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
K okrúhlemu výročiu okupácie, ktorá začala v auguste 1968, sa v médiách alebo na sociálnych sieťach vyjadril takmer každý politik. Tí starší spomínali, tí mladší vyzdvihovali hodnoty a ideály Dubčekovej éry. Podľa poslanca Národnej rady Ľuboša Blahu (Smer-SD), však nie všetci porozumeli odkazu, ktorý August 1968 znamená. Blaha sa preto rozhodol nominovať tri najtrápnejšie verejné prejavy k udalostiam spred 50 rokov.

Na snímke člen predsedníctva strany Smer-SD Ľuboš Blaha.

Ako prvú nomináciu Blaha predstavil vopred nahratý príhovor hlavy štátu Andreja Kisku, ktorý okrem Slovákov zhliadli aj českí diváci:
“1. Signor Kiska si 50.výročie pripomína na slniečkovej pláži v Španielsku, popíja sangriu a plieska sa o vlny. Proste – má na saláme. Tak ako mal na saláme vraždu Jana Kuciaka a ďalej brázdil svahy v Rakúsku, tak má na saláme aj rok 1968 a užíva si maňanu.,” uviedol Blaha a doplnil: “A ešte svojho vlastného otca, bývalého normalizátora nezabudne nazvať “bezcharakterným jedincom” – fuj. Prosím pekne – companero presidente. Bravó!”

Na druhé miesto nominoval konšpiračný plátok Denník N, ktorý, ako píše Blaha, ucítil potrebu uverejniť “primitívnu titulku, že Dubček nebol hrdina, v čom mimochodom pravdepodobne čerpal z názorov česko-slovenských stalinistov, ktorí to vidia presne tak isto. Gratulujem k tomuto prekrásnemu ideovému súzneniu. Denník N zašiel ešte trošku hlbšie do žurnalistickej stoky a napísal, že Dubček bol “komunistická sviňa”. Ja len, že tú “komunistickú sviňu” pozná a váži si celý svet, zatiaľ čo bratislavských neoliberálnych tajtrlíkov z Denníka N nepoznajú už ani na výpadovke na Zlatých pieskoch,” poznamenal poslanec.
Tretím trapasom je podľa Blahu vystúpenie opozičnej liberálnej SaS: “Pri príležitosti výročia roku 1968 oblepili Slovensko heslom “sloboda”, aby akože rok 1968 evokoval ich šialený neoliberálny program. Ja len, že v roku 1968 Dubčekovi išlo o slobodu pracujúcich ľudí v rámci socializmu, kde bude mať štát kontrolu nad ekonomikou, aby dal ľuďom sociálne istoty a rovnosť. Išlo o slobodu ČSSR ísť vlastnou socialistickou cestou. SaS si pod slobodou predstavuje rozpredaj štátu, eldorádo pre biznis, vazalstvo v NATO a raňajky u Kočnera. To, chlapci a dievčatá zo SaS, nie je to, čo chcel Dubček – to len tak pre poriadok,” vysvetlil.
Na záver Ľuboš Blaha uviedol: “Niekedy si tak hovorím, že najlepšie by bolo, keby sa celá pravica odsťahovala na španielsku pláž za Kiskom a prestala s tými volovinami – oni roku 1968 ale absolútne nerozumejú. A nekonečne sa strápňujú. Všetci do jedného.”
 


Príspevok Blaha vyhlásil súťaž o najväčší trapas tohtoročných osláv 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa zobrazený najskôr Hlavné správy.