Bratislava 16. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Poslanec Národnej rady a predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) na sociálnej sieti uviedol, že s prezidentským kandidátom Eduardom Chmelárom sa počas diskusie o smerovaní ľavice nezhodli na tom, aby európske inštitúcie podnikali kroky proti krajinám ako Maďarsko a Poľsko za ich údajné zhoršovanie právneho štátu. 

Na snímke poslanec NR SR za stranu SMER-SD Ľuboš Blaha

Blaha uviedol, že sa otvorene postavil proti tomu, aby Európska únia trestala Maďarov či Poliakov. “Je choré, že časť ľavice žiada trestať našich susedov za právny štát, ale keď liberál Macron útočí vo Francúzsku na práva robotníkov a vojnový zločinec Blair v minulosti v Británii likvidoval sociálny štát, tak pre nich tresty nikto nežiadal. Toto má byť ľavicové? Je snáď pre ctených súdruhov právny štát dôležitejšou hodnotou ako sociálny štát?”
Dodal, že pre ľavicu musia byť prioritou záujmy pracujúcich ľudí,. “Preto je náš hlavný nepriateľ neoliberalizmus. Musíme chrániť ľudí pred globálnym kapitalizmom a nadnárodnými korporáciami, a preto posilňovať štát, ktorý by chránil našu spoločnosť.!
“Či sa nám to páči alebo nie, poľskí konzervatívci preberajú ľavici tradičných chudobnejších voličov aj preto, že majú odvážnejšie sociálne opatrenia a neboja sa znárodňovať strategické podniky. Trestať ich znamená robiť užitočných idiotov nadnárodnému kapitálu a bruselským úradníkom. Slovensko nesmie stáť proti našim partnerom z V4. Nesmie.”
Ľuboš Blaha je toho názoru, že ak chce ľavica v strednej Európe prežiť, musí byť sociálnejšia a radikálnejšia ako národní konzervatívci a nie vyfňukávať v Bruseli. “Naopak, musíme ďaleko viac zdôrazňovať národný štát a odpor k nadnárodnému kapitálu, musíme tvrdo bojovať za socialistické opatrenia, vrátane spoločenského vlastníctva, musíme pritvrdiť s kritikou neoliberálnej EÚ, ako aj posilniť odpor voči rusofóbii. Toto je ľavica, ktorá má šancu konkurovať takým stranám ako je PiS či Fidesz. Pointa je byť sociálnejším ako oni a nie rvať sa do šíku s európskymi neoliberálmi proti strednej Európe.”
Zdôraznil dve kľúčové veci pre buducnosť ľavice, v čom sa zhodol aj s Jožom Hrdličkom z KSS: “Úlohou ľavice je reprezentovať našich slovenských pracujúcich ľudí a nie nafúkaných mestských liberálov s ich frázami o kapitalistickej slobode a kapitalistickej demokracii. Naším cieľom je socializmus. Je čas o tom hovoriť otvorene. A je najvyšší čas prestať kopať do komunizmu, ktorý tu už tridsať rokov nie je a priniesol kopu dobrých vecí pre ľudí. Ľudia si to pamätajú. A po druhé, ľavica sa musí spojiť v boji proti kapitalizmu, či už hovoríme o sociálnej demokracii alebo o komunistoch. Toto spojenectvo nesmie zahŕňať tzv. progresívnych liberálov macronovského typu, ktorí sú dnes hlavným motorom neoliberálnej globalizácie. U nás takýchto liberálov prezentuje podvodník Kiska a rôzni progresívci. Liberalizmus nie je našim spojencom, ale protivníkom. Na západe sa vydáva za ľavicu, ale je to len podvod. Ľavica je hnutím pracujúcich ľudí, nie mestských liberálnych inťošov a dúhových aktivistov.”
Uviedol, že nedokáže podporovať ľavičiarov, ktorí sa nevedia podpísať pod tieto dva princípy. “Preto som sa musel ostro ohradiť proti tomu, čo hovoril Eduard Chmelár a jeho dnešné postoje sú pre mňa sklamaním. Jednoducho mám problém s antikomunistami a jeho postoj k rezolúcii EP voči Maďarsku je pre mňa neprijateľný.
“Ľavica sa musí vrátiť k bežným ľuďom z továrni, mestečiek a dedín. Počúvať ich a nie ich poučovať. Riešiť ich sociálne problémy a nie tárať o menšinách. Nebáť sa národných motívov, nebáť sa sociálneho radikalizmu. Ľavica musí byť ľudová, musí byť antiglobalistická a musí byť slovenská. Toto ponúkam ako budúcnosť ľavice a nie som sám. Cítim súzvuk s veľkou časťou socialistov aj komunistov. Vážim si ich podporu. Máme spoločnú víziu a spoločný boj. Za socializmus, sa pracujúcich ľudí, za Slovensko.”
“Ukázalo sa, kto kde stojí. Je škoda, že bolo treba sa kvôli tomu pohádať, ale aspoň sa vyčistil stôl. Ďakujem za to.” napísal na záver poslanec Blaha.
 

 
Blaha sa negatívne vyjadril k postojom Chmelára k politike maďarského premiéra Viktora Orbána. Chemlár nedávno na svojej internetovej stránke napísal, že to, že Orbána trestá Európa za jeho odmietanie utečencov, je trápny mýtus, ktorý rozširuje on sám. “Viktora Orbána kritizujú za to, že prakticky zlikvidoval nezávislé súdnictvo, kritické médiá a kontrolné mechanizmy moci, že majetky porozdával svojej rodine a príbuzným, ktorí kontrolujú Maďarsko ako mafiánsky klan, že zničil demokraciu a obnovil režim pripomínajúci ten horthyovský. Trestať ho za to znamená urobiť z neho martýra. No stáť po jeho boku, podporovať ultranacionalistu, ktorý má plán spoločnej obnovy Karpatskej kotliny a má už na to silu a zdroje, je politické šialenstvo, ktoré sa nám môže vrátiť ako bumerang.”


 
Príspevok Blaha vo výmene názorov s Chmelárom: “Otvorene som proti tomu, aby Európska únia trestala Maďarov či Poliakov za právny štát” zobrazený najskôr Hlavné správy.