Bratislava 15. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Najpopulárnejší  politik na sociálnych sieťach Ľuboš Blaha nepriamo skritizoval vládu kvôli zahraničnopolitickým otázkam. Nepáči sa mu hlavne podporovanie rusofóbie. Mnohí jeho fanúšikovia ho vyzývajú, aby opustil SMER a založil si vlastnú skutočne ľavicovo – vlasteneckú stranu

Na snímke Ľuboš Blaha

V kuloároch sa už dlhodobo hovorí o dvoch krídlach v strane SMER-SD. Na jednej strane je to pravicovo-liberálne krídlo na čele s Petrom Pellegrinim a Miroslavom Lajčákom a na strane druhej ľavicovo-vlastenecké krídlo na čele s Ľubošom Blahom. Práve preto zrejme nikoho neprekvapilo, že Blaha bol hlavným kritikom Lajčákovho migračného paktu OSN.
Neostalo to však len pritom. Liberál Pellegrini totiž naskočil na vlnu rusofóbie, ktorú šíria mainstreamové médiá a vyhostil ruského diplomata bez toho, aby uviedol akékoľvek konkrétne dôvody. Tento krok taktiež ostro skritizoval poslanec SMERu Ľuboš Blaha.
Blahu však najviac “vytočilo” vyhodenie takmer dvoch miliárd eur na americké stíhačky F-16 , čo prednedávnom Pellegrini spečatil svojím podpisom.
“Priatelia, o amerických stíhačkách sa nehlasovalo v parlamente a keby áno, dobre viete, ako by som hlasoval. Ale s týmto jednoducho nedokážem urobiť nič. A verte, že ma to trápi viac, než čokoľvek iné,” napísal Blaha na úvod svojho komentára.
A dodal: “Už som sa k tomu vyjadroval v lete. Neznášam ten pocit bezmocnosti – keď máte s niektorými rozhodnutiami brutálny problém a neviete s tým spraviť vôbec nič, lebo ste jednoducho v menšine.”
Blaha odmieta militarizáciu a naznačuje dôsledok kúpy týchto amerických šrotov: “Slovensko sa priamo a na hulváta stane americkou kolóniou pod taktovkou gubernátora Kisku, ktorého do funkcie uvedie priamo americký veľvyslanec a jeho ctení “diplomati” z CIA. ”
“Ak sa raz Slovensko má zmeniť, bude to musieť ísť od podlahy. Budeme musieť veľa rozmýšľať nad tým, čo ďalej. Ale na to musíme byť silnejší. Jedno je isté: my dnes potrebujeme hrádzu proti vojnovým štváčom a extrémnej rusofóbii, nie zbrane z USA. Ak nás niekedy niečo ochráni, tak jedine dobré vzťahy s veľmocami – nie militarizmus ani nenávisť voči Rusku.”
Poslanec SMERu taktiež kritizuje mainstreamové médiá a vládu, za to, že im nadbieha: “Zahraničnú politiku tu nesmú diktovať chorchtle z denníka N!
Asi to cítite aj vy, priatelia. V poslednom čase rastie enormný tlak proti Rusku, vrátane vyhostenia diplomata, vrátane bezpečnostnej stratégie, vrátane útokom kvôli migom, vrátane bratania sa s oligarchom Porošenkom atď.
To, že tomu tlieskajú nejaké primitívne americké liberálne chrochtle z Denníka N či SME je mi srdečne jedno. Ale na túto vlnu nenávisti a militarizmu jednoducho nesmie nastúpiť vláda, ktorú podporujem. Nesmie. Pretože kľúčom k akémukoľvek chápaniu ľavice vždy bol a bude – mier.”
Blahovi sa už prestáva páčiť čo predvádza vláda: “Kopí sa to a nepáči sa mi to. SMER vždy dokázal povedať NIE západným mocnostiam, keď bolo treba –
počnúc stiahnutím vojakom z Iraku;
cez žalobu na EÚ kvôli kvótam;
cez nevyhostenie diplomatov v kauze Skripaľ;
až po Marakéš.
To boli chvíle, kedy som bol na našu zahraničnú politiku skutočne hrdý. Lebo ju formovali ľavicoví lídri zo SMERu a nie technokrati.
Ale sú chvíle, kedy mám naopak veľmi zlý pocit – a to je práve teraz. Je čas vrátiť sa k rovnováhe. Čo je veľa, to je veľa,” zakončil svoj status.
Kto dokáže čítať medzi riadkami tak vidí, že Blaha sa už v strane SMER-SD necíti “komfortne.” Špičky tejto najsilnejšej strany na Slovensku by preto mali spozornieť a počúvať aj vlastenecké krídlo SMERu. Ľuboš Blaha je totiž čo sa týka “lajkov a zdieľaní,” najpopulárnejší politik na Facebooku a jeho komentáre majú obrovský dosah na ľudí po celom Slovensku. Viac tu
V prípade, ak by Blaha odišiel zo strany a založil si vlastnú, SMER-SD by to v najbližších voľbách zrejme pocítil.

Samuel Gdovin
 
Príspevok Blaha už má toho plné zuby: Opustí SMER a založí vlastnú stranu? zobrazený najskôr Hlavné správy.