Bratislava 16. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Peter Rusko)
 
Verejnosť nevie, koľko zarábajú najbližší spolupracovníci prezidenta Andreja Kisku, hoci ide o zamestnancov štátnej správy, upozorňuje aktuálne na sociálnej sieti Ľuboš Blaha (Smer-SD)

Na snímke Andrej Kiska

“Dočítal som sa, že Prezidentská kancelária odmieta zverejniť príjmy svojich zamestnancov. Ak sa toto potvrdí, tak to bude neuveriteľný škandál a verím, že to rozhýbe slovenskú politickú scénu. Kiska od rána do večera tára o transparentnosti, čistom financovaní, mafiách a podobne, a potom nie je schopný zverejniť ani platy svojich ľudí? Preboha, veď to sú peniaze daňových poplatníkov,” vyjadril sa k téme poslanec Blaha.
Každý na Slovensku podľa neho vie, koľko zarábajú štátni úradníci a politici, pretože to je pointa demokracie – ľudia sú suverén a preto majú právo vedieť, kam idú ich peniaze v demokratickom procese. “Čo to je za aroganciu, že Kiskovi ľudia si takéto niečo dovoľujú tajiť? A ako je možné, že médiá už nespustili hon na Prezidentskú kanceláriu?  Slovensko si zaslúži vedieť, koľko zarábajú Kiskove “podrtžtašky”. Ak dostávajú niečo od amerických nadácií či z bruselských grantov, aby poslušne slúžili Veľkému bratovi, to podľa zákona zrejme nemusia zverejniť ako svoj príjem – ale preboha, prečo majú problém odtajniť svoje normálne výplaty, ktoré dostávajú ako zamestnanci štátu? To kde sme?” pýta sa vládny poslanec.
“Bútora, teraz neriešime všimné od Amíkov, riešime Tvoju štandardnú výplatu od štátu – kde je problém? Takéto maniere hádam nemajú ani prezidenti, ktorí vládnu v africkej džungli. Toto je ťažko cez čiaru. Pripomína to mafiánske praktiky a nie transparentný demokratický proces,” adresoval Blaha poradcovi tvrdé slová.
Dodáva, že v  prípade Kiskových úradníkov sa pritom rozprávame o takých ľuďoch, ako je Krpelan, ktorému bol svojho času od mesta pridelený 3-izbový byt za cenu lepšej chladničky. “Schválne – koľkí z vás sa podobne ako ja museli na 30 rokov zadĺžiť u banky, aby mali kde bývať? Krpelan nemusel. Krpelan dostal. A dnes dostáva u Kisku kopu peňazí, o ktorých nič nevieme. To je nehorázna drzosť.”
 
Poradcovia prezidenta a samotný Kiska
Okrem toho Blahu zaujíma aj to, aký plat majú “ďalší Kiskovi ratlíci”. “Koľko u Kisku zarába Baťo? Koľko zarába Bútora? Koľko dostáva Mazák? Toto všetko by mal podľa infozákona prezident zverejňovať. A je absolútny škandál, že to nerobí.”
Baťo by so svojim vzdelaním podľa tabuliek mohol v štátnej správe zarábať možno niekoľko sto eur, pretože na viac jednoducho nemá. Takže zjavne nemôže stáť tento štát príliš veľa – prečo je teda problém zverejniť jeho príjmy?
Následne Blaha uviedol ďalšie informácie o poradcovi Kisku. “Bútora je človek, ktorý je desiatky rokov prepojený na americkú ambasádu a má na prezidenta kľúčový vplyv – ako je možné, že Slovensko nevie, aké sú majetkové pomery tohto človeka, ktorý môže byť pokojne agentom cudzej mocnosti.”
Dalo by sa podľa neho pokračovať. Kiska je obklopený ľuďmi, ktorí možno bohatnú na úkor slovenského daňového poplatníka a Kiska odmieta prezradiť ich príjmy. “Slovensko už dávno vie, že Kiska nie je čistý človek, lebo zbohatol na špinavom biznise – na drakonických úrokoch pre ľudí v núdzi. Slovensko už dávno vie, že Kiska je daňový podvodník, ktorý sa verejne priznal (tzv. účinná ľútosť) k tomu, že jeho firma neodvádzala dane v obrovských sumách.”
“Už sa vie aj to, že mohol mať prsty v surovom pozemkovom kšefte, v ktorom bol ukradnutý majetok obyčajného zubára z Popradu a v prípade sa vraj motali s Kiskom aj mafiáni. Slovensko vie o tom, že Kiska násobne prekročil povolenú sumu na volebnú kampaň a stal sa teda prezidentom vďaka volebnému podvodu.”
Blaha označil Kisku za človeka bez morálnym škrupúľ. “Pýtam sa: ako môže mať takýto nečistý človek možnosť, aby tajil spôsob, ako nakladá s peniazmi daňových poplatníkov? Ako toto môže niekto dopustiť? Kde je Transparency International? Kde sú mimovládky?! Kde sú investigatívne médiá?! Ešte raz – toto je jeden bohapustý Kiskov škandál. A ja verím, že sa bezodkladne začne riešiť,” zdôrazňuje poslanec Blaha.
 

 
Príspevok Blaha: Slovensko si zaslúži vedieť, koľko zarábajú poradcovia Kisku zobrazený najskôr Hlavné správy.