Bratislava 12. marca 2018 (HSP/napalete/Foto: TASR- Martin Baumann)

„Slová šéfa frakcie ľudovcov Manfreda Webera, nemeckého kresťanského demokrata, považujem za zlý vtip. Ako predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti vyjadrujem vážne znepokojenie nad tým, že Európsky parlament zasahuje do personálnej politiky členských štátov EÚ – je to výsmech hodnotám suverenity, subsidiarity aj demokracie,“ uviedol poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha na sociálnej sieti

Na snímke poslanec Národnej rady SR Ľuboš Blaha

Predseda Európskej ľudovej strany Manfred Weber vyzval premiéra SR Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Weber v stanovisku uviedol, že po návrate šesťčlennej osobitnej delegácie EP zo Slovenska, ktorá mala za cieľ objasniť okolnosti vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, že zodpovedné slovenské orgány údajne nerobia všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené.
“Poslanci Európskeho parlamentu nemajú žiadne právo žiadať personálne výmeny vo vládach členských štátov EÚ. Je úplne jedno, čo si kto na Slovensko myslí o Kaliňákovi, ale neexistuje, aby Európsky parlament nadobúdal pocit, že suverénne členské štáty EÚ sú jeho kolóniou, ktorej budú nadnárodní politici, žijúci v bruselskej bubline, určovať, kto má či kto nemá byť minister.
Vyhlásenie Webera je dôkazom nielen politickej jednostrannosti, neznalosti a necitlivosti, ale aj pocitu nadradenosti bruselských elít voči členským štátom, čo treba rázne odmietnuť,“ napísal Blaha a dodal, že Weberovo vyjadrenie je čisto politické, diktované záujmami slovenskej opozície, zneužívajúcej vraždu dvoch mladých ľudí na to, aby rozvrátili Slovensko a získali moc.
„Slovenská vláda v posledných mesiacoch robila veľa nadpráce vo vzťahu k európskej integrácii a všetci, čo ma poznajú, vedia, že som túto eurooptimistickú líniu nezdieľal a moje vyjadrenia k EÚ vždy boli, sú a budú ďaleko kritickejšie. Potvrdzujú sa moje postoje. Európsky parlament dokázal, že sú mu prednejšie provinčné politické pletky, než podpora proeurópskej vlády: Weber dokázal, že sú mu prednejší lúzri ako Hlina a Štefanec než osud Slovenska,“ uviedol v emotívnom statuse Blaha.