Bratislava 22. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračuje aj po zadržaní podozrivých osôb. Stále nie je jasné, kto stojí v pozadí vraždy a v médiách naďalej koluje viacero možností objednávateľov. K dispozícii sú verzie o kontroverznom slovenskom podnikateľovi, politikoch, či talianskej mafii… V rétorike opozície sa však postupne vystriedali všetky tri ponúkané scenáre. Prečo opozičníci taktu kľučkujú?

Na snímke poslanec NR SR Igor Matovič

Český denník Blesk koncom februára uviedol, že ku dvojnásobnej vražde vo Veľkej Mači mohlo v podstate viesť čokoľvek. “Čím si je ale polícia istá, je to, že hrozný čin podnietila investigatívna činnosť novinára,” napísal český web, pre ktorý sa Nicholson vyjadril, že podľa jeho názoru je dôvodom Kuciakova posledná tému, a to práve talianska mafia a čerpanie slovenských eurofondov. Nicholson dodal, že s Kuciakom o tejto téme hovoril asi týždeň pred jeho zabitím.
Samotný kontroverzný novinár Nicholson v minulosti prispevajúci hlavne pre denník SME, ktorý sa v poslednom období záhadne vytratil z verejnosti, nehovoril príliš o stope smerujúcej ku podnikateľovi Kočnerovi. Podľa jeho vyjadrení išlo o taliansku mafiu údajne napojenú na najvyššie slovenské vládne špičky, čo takmer položilo vládu.
Polícia v septembri v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej obvinila štyri osoby, ktoré mali sprostredkovať a vykonať ohavnú vraždu dvoch mladých ľudí. Polícia ako aj médiá a verejnosť sa v dôsledku toho, že jedna zo zadržaných sa poznala a stýkala s podnikateľom Kočnerom, už považujú práve jeho za hlavného podozrivého z objednania vraždy, keďže v minulosti sa mal Kočner Kuciakovi vyhrážať, že bude zhromažďovať informácie o ňom a jeho rodine. Alena Zs. sa ale okrem Kočnera rovnako poznala napríklad s opozičným politikom a podnikateľom Kollárom ako aj s Danielom Lipšicom, advokátom rodičov zavraždených.
Verzia o talianskej mafii na úrade vlády sa tak časom zdá byť čoraz menej pravdepodobná a aj slovenská opozícia na čele s Matovičom, Remišovou, Sulíkom, Galkom, Nicholsonovou, a inými od talianskej stopy upustila a proti vláde teraz hovorí na základe podozrenia, že Kuciakovu vraždu si podľa nej objednal podnikateľ Kočner, ktorý je údajne kamarátom a spolupracovníkom popredných ľudí v Smere-SD.
Lenže, ako opakujú predstavitelia vlády, známe sú najmä osobné kontakty Kočnera so Sulíkom a Kollárom, ako to dlhodobo prizvukuje poslanec Smeru-SD Blaha. “Ten pocit, keď celé mesiace viníš vládu z vraždy Kuciaka a nakoniec sa hlavným podozrivým stane mafoš, s ktorým Sulík chodil na raňajky a Matovič na šesťhodinový pokec. To je úplná pecka,” napísal cez víkend Blaha na sociálnej sieti.
“Dnes sú z toho obaja chlapci takí vytelení, že Sulík už len v diskusiách nepríčetne ziape, že politickí oponenti patria do basy a Matovič zasa o každom vyvreskuje, že je mafián. Ono, takto to končí, keď sa niekomu zrúti svet a nevie zniesť politickú prehru. Dostanete otázku, “za čo mám ísť do basy?” a náš drahý Riško je tíško ako Ďurko Truľko pred tabuľou na hodine matematiky,” dodal s tým, že Sulíkovi ani Matovičovi nechce boriť sebavedomie. “Najmä nie Riškovi, ktorý potrebuje pokoj na lôžku, keď je tou Kočnerovou obeťou, chúďa. Ale povedzme si na rovinu, že ak niekto patrí do basy, tak asi skôr ten, kto s mafiánmi riešil voľbu generálneho prokurátora napriek tomu, že vedel, že ide o “závadovú osobu”. Či nie?”
 
Poslanec Blaha tvrdí, že rozumie tomu, prečo je opozícia čoraz nervóznejšia. “Mysleli si, že Smer zničia tým, že zneužijú vraždu Kuciaka a dostanú sa k moci. Najmä Kiska je z toho zjavne na prášky, už sa videl ako líder úradníckej vlády a nič z toho – a tak sa hrá s tankmi ako malý chlapec a lieta si do Ameriky po nové inštrukcie.”
Zdôraznil, že vláda s Kuciakovou vraždou nič nemala, to už je jasné každému. “Namiesto toho sa zisťuje, že hlavný podozrivý mal blízko k Sulíkovi, Matovičovi aj Kollárovi, a teda lídrom opozície. A otázniky v prípade Kuciak visia nad Kiskom, Nicholsonom a Nicholsonovou, nie nad Ficom. Aký dokonalý obrat! Kým sa opozícia topí v kríze, jediný problém Smeru je v tom, ktorý z jeho lídrov je populárnejší. Jeden je populárnejší pre ľavičiarov, druhého zasa viacej berú mimo domovskej strany.”
“A obaja dokopy kraľujú slovenskej politike, pretože opozícia je na úrovni opilcov z dedinského šenku, ktorí v alkoholickom ošiali po všetkých naokolo vyvreskujú, že sú zlodeji a patria do basy. Nuž – na zdravie, Riško a Igorko, len tak ďalej. Robíte to úplne skvele,” odkázal opozícii Blaha.
 
 

Príspevok Blaha: Otázniky v prípade Kuciak visia nad Kiskom, Nicholsonom a Nicholsonovou zobrazený najskôr Hlavné správy.