Bratislava 9. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Poslanec strany Smer Ľuboš Blaha zhrnul štandardný scenár farebých revolúcií
Ilustračné foto

Štandardný scenár farebnej revolúcie. Najskôr dlhé roky spochybňovať štát a štátne orgány prostredníctvom médií, mimovládok a opozičných politikov. Potom pripraviť či využiť moment, ktorý by mohol vyburcovať ulicu. Niečo, čo šokuje každého, niečo desivé. To už sú pripravené kýble špiny, ktoré sa odrazu začnú vyťahovať na tlačovkách každé dve hodiny: médiá asistujú, čiže efekt je okamžitý. Titulky novín od rána do večera vyzývajú k prevratu. Heslá sa líšia – niekde sú to “ľudské práva”, inde “sloboda”, často to býva “demokracia”, v prípade Slovenska marketéri stavili na “slušnosť”. Emócie sa bičujú. Potom prichádza deň D, médiá ohlasujú revolúciu. Oligarchovia a finančné skupiny, ktoré stoja za nimi, si už mädlia ruky – bude to ich revolúcia, ktorou ovládnu krajinu.
Deň pred ohlásenými protestmi sa pridá nejaký spúšťač pre nerozhodnutých – nejaké ďalšie veľké obvinenie. Môže to byť akákoľvek iracionálna sprostosť, no musí to mať emóciu, príbeh, náboj. Človiečik, ktorého vytiahnu, musí vzbudzovať súcit a musí to hrať na emócie. V zásade ani nemusí vedieť čítať a písať, rozprávať môže úplné bludy. Všetky obvinenia sa po niekoľkých týždňoch aj tak vyvrátia, ale to už bude všetkým jedno. Zmysel všetkých obvinení je len jeden. Vybičovať emócie. Mobilizovať. Naplniť ulice a námestia.
Počas pochodov sa obvykle stane niečo zlé. Prinajlepšom nejaký vyprovokovaný stret s políciou, násilie, krv – ideálne pred zrakmi kamier a fotoaparátov. To je základ. Musí to ísť do sveta – jeden krvavý obrázok má cenu tisícky slov. V tých najkrutejších scenároch išlo o život: ukrajinské námestie Majdan zažilo ostreľovačov, ktorí vraždili ľudí. Inde došlo iba k rabovaniu, bitkám a násilnostiam. Niekedy stačí len skandovať nenávistné heslá voči vláde. Scenáre sa líšia, no spoločným menovateľom je nenávisť. Zmyslom je vyvolať štátny prevrat, nepokoje, násilie a krviprelievanie.
Začína to slniečkovými heslami školených marketérov o slušnosti, slobode, prosperite a americkom sne. A končí to ako na Majdane. Totálnym rozvratom štátu, občianskou vojnou, chudobou a nespravodlivosťou. Ja samozrejme nechcem nič naznačovať. Iba opisujem štandardný scenár farebných revolúcií. Na Slovensku sa samozrejme chystá len nevinný spontánny pochod zvolaný stredoškolskou študentkou Farskou. Kto by pochyboval?