Bratislava 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Prezident SR Andrej Kiska mimoriadne zlyhal a mal by odstúpiť. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V Politike poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD). “Kiska spáchal opakovane daňový podvod, čo je niečo, čo nie že v slovenskej, ale európskej modernej histórii z pozície prezidenta nepoznáme. Nielen to, on klamal verejnosť,” myslí si Blaha s tým, že ide o obrovské zlyhanie a obrovský škandál. „Toto je taká strašná kauza, že by mal podľa môjho názoru odstúpiť.

Na snímke Ľuboš Blaha (Smer-SD)

Podľa neho je zároveň absurdné, aby prezident vo svojej daňovej kauze zaťahoval do celej veci premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a aby svoju krajinu označil sa mafiánsky štát. Zároveň podotkol, že v minulosti v kauze Bašternák žiadal prezident vyvodenie zodpovednosti, avšak sám to v tomto prípade nerobí. Konanie prezidenta označil za nemorálne správanie.

S vyvodením zodpovednosti súhlasí aj opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina), podľa ktorého má prezident veľký daňový problém. Ten by sa mal preto podľa poslanca postaviť a vyvodiť zodpovednosť. “Je to obrovské zlyhanie prezidenta SR,” skonštatoval Pčolinský. Či by mal Kiska aj odstúpiť, je podľa neho na zvážení samotného prezidenta.

Na lepšie vysvetlenie celej kauzy zo strany prezidenta čaká aj podpredseda SNS Jaroslav Paška. Zároveň je však presvedčený, že by bolo dobré v prvom rade počkať na koniec vyšetrovania, a potom hodnotiť. “Treba nechať vecne prebiehať všetky konania a vyšetrovania, ktoré sú tu. Sú obnovené vyšetrovania, ktoré majú preskúmať veci, ktoré priniesla aj opozícia na stôl, tak ich treba nechať dobehnúť, a potom budeme hodnotiť,” doplnil Paška.

Za pravdu mu dáva aj opozičný poslanec za SaS Martin Klus, ktorý si tiež myslí, že prezident by mal celú vec lepšie vysvetliť, keďže doteraz to z jeho strany bolo komunikačne nezvládnuté. Zároveň sa mu ale nepozdáva, keď vláda s viacerými korupčnými kauzami obviňuje hlavu štátu z tak závažných vecí a pýta sa, či týmto nechce opäť raz niekto niečo prekryť a čo sa deje vo vládnej koalícii, keď sa útočí na prezidenta. Zodpovednosť by podľa neho mali niesť viacerí, ak sa podozrenia alebo obvinenia dokážu, nielen v daňovej kauze prezidenta.

Danko: Je vážny problém, ak má firma v účtovníctve náklady na kampaň politika
Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko považuje za dôležité, aby prezident SR zaujal postoj k svojej daňovej kauze. Z jeho hľadiska je totiž vážny problém, ak sa objaví firma, ktorá má v účtovníctve náklady na volebnú politickú kampaň. Danko to uviedol v dnešnej diskusnej relácii V Politike na TA3.

Predseda parlamentu sa vyjadril k napätiu medzi premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a prezidentom Andrejom Kiskom (nezávislý), ktoré sa týkalo Kiskovej daňovej kauzy. Vysvetlil, že sa snaží zachovať si v tejto veci nadhľad a nechce hodnotiť postoje zvyšných dvoch najvyšších ústavných činiteľov.

„Tento problém vnímam len v rovine vecnej. Nesnažím sa hodnotiť, kto koho obviňuje, kto komu čo povedal. Ja to vnímam ako problém, ktorý sa týka daní a tie sú pre nás veľmi citlivé. Je dôležité, aby prezident zaujal k tejto veci postoj, ja ho hodnotiť za túto vec nebudem,“ zdôraznil šéf SNS.

Pri kauze týkajúcej sa hlavy štátu Danko vidí dvojaký meter opozície a médií a je presvedčený, že k jeho osobe by neboli tak zhovievaví, ako sú ku Kiskovi. Na margo roztržky medzi Ficom a Kiskom tiež uviedol, že ju nepovažuje za nič, čo by malo byť špecifické len pre Slovensko, ide podľa neho o politický boj.

V reakcii na uniknuté daňové dokumenty týkajúce sa Kiskovej firmy KTAG Danko pripomenul, že aj on viackrát čelil únikom informácií, ktoré sa týkali jeho osoby a vie, „aké je to bolestivé“. Považuje však za „vážny problém“, ak „sa objaví nejaká firma, akákoľvek, ktorá má v účtovníctve náklady na finančnú kampaň politika“.

„Na druhej strane by som prísne rozlišoval vec, kedy sa objaví firma, kde sú riadne zaúčtované veci na kampaň. Ja hovorím za moju stranu, že taká firma na Slovensku neexistuje, a je to naozaj vážna vec, ale aj ju nebudem hodnotiť, ani podliehať tým sporom, keď je tu určitý mediálny pingpong predsedu vlády a prezidenta,“ ozrejmil.

Danko zároveň nesúhlasí s názorom prezidenta, že Slovensko je mafiánsky štát a ide o mafiánske praktiky, ak sa utajované dokumenty vyťahujú a používajú voči politikom. Z kauzy prezidenta by sa však krajina mala poučiť v tom zmysle, aby sa lepšie ochraňovali utajené materiály. Za zváženie tiež podľa predsedu SNS stojí aj prehodnotenie inštitútu účinnej ľútosti.

„Keď som ležal na Kramároch, unikla moja zdravotná karta, potom uniklo video, akože bijem priateľku, potom mi uniklo z osobnej databázy povýšenie, ktoré je bežnou vecou, potom sa objavili materiály, ktoré čítala Nicholsonová a milióny iných vecí. Nikdy som sa na štát tak nevyjadril, lebo tento štát milujem a rešpektujem,“ vysvetlil Danko.