Blaha: Keď poslanci cestujú do Kosova, nikto to nerieši, ale keď idú súkromne na Krym, tak z toho médiá robia poprask

Bratislava 21. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Podobne ako pri “senzačnom” odhalení centrály Nočných vlkov na Slovensku, mainstreamové médiá vyvolali rozruch plánovanou návštevou poslanca Národnej rady Petra Marčeka na Kryme.Nevedno prečo, keďže má ísť o súkromnú návštevu, na čo upozornil na sociálnej sieti aj poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha.

Na snímke zo zasadnutia Výboru NR SR pre európske záležitosti v Bratislave 11. apríla 2018. predseda Výboru Ľuboš Blaha.

“To je úžasné. Keď poslanci parlamentu cestujú do Kosova, nikto to nerieši, ale keď idú poslanci súkromne na Krym, tak z toho médiá robia poprask. V prípade Kosova nikto z liberálnych médií nespomenie, že Kosovo ukradli Srbsku proti jeho vôli. Ale pri Kryme sa tvária, akoby bol súčasťou Ukrajiny od stvorenia sveta. Ten dvojaký meter je absurdný,” napísal ku návšteve Marčeka na kryme poslanec Blaha.
Dodal, že nespochybňuje pozíciu vlády. “Slovensko vždy rešpektovalo medzinárodné právo a tak je to správne. Ale netvárme sa zase, že Krym možno hodiť pod nejakú šablónu. Krym je predsa prípad sui generis.”

Blaha ďalej pripomenul, že Chruščov v roku 1954 daroval ruský poloostrov Krym sovietskej Ukrajine z čisto administratívnych dôvodov v rámci jednotného Sovietskeho zväzu. “Krym tým neprestal byť ruský. Len sa dostal pod správu inej časti ZSSR,” zdôrazňuje.
“Pre lepšiu predstavu, to je akoby Zápotocký kedysi administratívne prenechal Oravu českej časti jednotnej ČSSR. Myslí si niekto, že by tým Orava prestala byť slovenská? Alebo že by tým raz a navždy Česko získalo nespochybniteľný nárok na slovenskú zem? Či sa to niekomu páči, alebo nie, podobne je to aj s Krymom. Ten bol a ostane ruský. Čo samozrejme neznamená, že je možné porušovať medzinárodné právo. Chce to dohodu, a preto verím v diplomaciu.”
“Ale späť k pointe: ja nemám absolútne žiaden problém s tým, že niektorí poslanci idú súkromne na Krym. Oficiálna cesta vládnych poslancov nie je možná kvôli zahranično-politickej línii vlády, ktorú vládni poslanci vždy musia zvažovať. Aj preto som pre RTVS na otázku, či ide za parlament na Krym niekto zo Smeru odpovedal, že nie, že si to nemyslím. Taká je pravda. Oficiálne za parlament nejde nikto. Ale kam idú poslanci súkromne, to je ich vec. Nereprezentujú v tej chvíli Slovensko, čiže im všetci môžu vyliezť na hrb. Vrátane ukrajinského veľvyslanca.”
Blaha tiež vyzýva, aby médiá a verejnosť rozlišovali oficiálne a súkromné cesty, “lebo inak z poslancov robíme otrokov štátu,” dodal. Poslanci ako súkromné osoby sú podľa neho  slobodní a môžu ísť kam len chcú. “Ako súkromná osoba sa aj ja veľmi rád pôjdem pozrieť na Krym, pretože je to magické miesto ruských dejín a mňa z historického hľadiska nesmierne zaujíma.”
“Zároveň však verím, že spor o Krym medzi Ruskom a Ukrajinou sa podarí diplomaticky vyriešiť, pretože práve to je v štátnom záujme Slovenska. A preto oficiálnu cestu na Krym momentálne nezvažujem a zatiaľ budem dávať na oficiálnych cestách do Ruskej federácie prednosť iným častiam krajiny,” dodal Blaha a zaželal návštevníkom Krymu príjemný pobyt.

 

Príspevok Blaha: Keď poslanci cestujú do Kosova, nikto to nerieši, ale keď idú súkromne na Krym, tak z toho médiá robia poprask zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)