Bratislava 8. apríl 2019 (HSP/Foto:Kombosnímka)
 
Predseda a podpredseda ĽSNS Marián Kotleba a Milan Uhrík vyčítajú členovi výboru pre európske záležitosti Ľubošovi Blahovi, že pred voličmi sa hrá na odporcu základní na území Slovenska, ale keď dôjde na hlasovanie, tak sa správa úplne inak

Na snímke Milan Uhrík a Ľuboš Blaha

Jadrom sváru bolo zverejnenie návrhov americko-slovenskej obrannej zmluvy. Blaha vyjednal s ministrom obrany Gajdošom, že zmluvu zverejní on, keďže ministerstvo zahraničia to nemôže urobiť vzhľadom na to, že je zmluvným partnerom počas procesu vyjednávania.
Kotlebovci napriek tomu sadli na lep Paškovi z SNS, ktorý navrhol aby sa hlasovalo, nech zmluvy zverejní Lajčák, čím by ochránil ministra Gajdoša z SNS, aby musel zmluvy zverejniť on. Keď Blaha za tento návrh odmietol zahlasovať, lebo na rozdiel od kotlebovcov pochopil, že potom už zmluvu neuvidia ani od Gajdoša, ani od Lajčáka, stal sa terčom ohovárania poslancov za ĽSNS, ktorí tvrdili, že nehlasoval za zverejnenie. Kotlebovci však asi lne nepochopili politickú hru, zbrklo reagovali videom a teraz už im je ťažko priznať chybu, lebo v skutočnosti to boli práve oni a ich slabá znalosť politických mechanizmov, ktorá mohla spôsobiť, že verejnosť by zmluvy nakoniec vôbec nevidela.
Keďže antikampaň kotlebovcov proti Balhovy ďalej pokračuje, čo je škoda, lebo v tomto prípade sa navzájom sekajú politici s rovnakým záujmom, rozhodol sa  Blaha objasniť situáciu ešte raz.
„Eurovýbor nemá v právomoci žiadať o zverejnenie pracovných návrhov zmlúv. Čiže keby také uznesenie prešlo, Lajčák by nám jednoducho napísal zdvorilý list, kde by nás poučil, že na to nemáme právomoc a že bez súhlasu druhej zmluvnej strany nemôže nič zverejniť. A bolo by po zábave. Toto vie predvídať každý, kto len trošku rozumie politike.“ Blaha preto prijal jedinú možnú stratégiu a to získať návrhy americko-slovenskej obrannej zmluvy DCA od ministra obrany Gajdoša. Keďže Gajdoš túto tému otvoril a bolo by trápne, keby svoje obvinenia nedoložil. Tak sa podarilo, že Gajdoš to verejne pred kamerami prisľúbil.
„V tej chvíli samozrejme zasiahol jeho kolega z SNS Jaro Paška a navrhol uznesenie o Lajčákovi, aby zachránil Gajdoša. Keby prešlo, už dnes by sme mali na stole zdvorilý list od Gajdoša, kde by nám oznámil, že keď teda formálne uznesením chceme zmluvu od Lajčáka, tak nevidí dôvod, aby nám ju ukazoval on. A bolo by vybavené“, opísal situáciu Blaha, ktorú kotlebovci vôbec nedokázali predvídať a svojim hlúpym hlasovaním by pomohli tomu, že by zmluvu nezverejnil ani Gajdoš ani Lajčák.
Bola to priehľadná politická hra. SNS by tak prehodila zodpovednosť z Gajdoša na Lajčáka a Lajčák by sa potom vyhovoril na nesúhlas zmluvného partnera. Toto bolo každému na eurovýbore jasné od prvej sekundy, okrem kotlebovcov. Ale podľa Uhríka je amatérom Blaha.
„Hoši z ĽSNS urobili užitočných idiotov SNS, ktorá sa tvári, že s obrannou zmluvou DCA nič nemá, hoci experti z rezortu obrany zmluvu rok dojednávali. Ja nikoho neobviňujem, len hľadám inteligentné cesty, ako sa dostať k textu“, hovorí Blaha podľa ktorého kotlebovci len skákali, ako Paška pískal, aby zmluvy nemusel zverejniť jeho kolega Gajdoš z SNS.
„Ale to je v poriadku, kotlebovci furt niekomu robia užitočných idiotov, lebo sa nevyznajú v politike. Tak ich aj berú v parlamente. Mne ide o vec a neexistuje spôsob, ako donútiť Lajčáka zverejniť zmluvu bez súhlasu USA. Cesta k DCA vedie cez Gajdoša, ktorý dal politický prísľub. A kotlebovci to svojim hlasovaním skoro celé pokazili. Ja bojujem za to, aby nás tu neokupovali Američania. Útočia na mňa liberáli a už aj krajní pravičiari, nevadí. To len znamená, že robím svoju prácu dobre. Ja nebudem robiť lacné gestá, Ja budem ďalej bojovať – za Slovensko“, povedal na záver Ľuboš Blaha.
Kotlebovci sa správajú v poslednej dobe nečitateľne. Nedodržali dohody s Harabinom, týkajúce sa prezidentských volieb, pričom Harabin bol jediný významnejší človek, ktorý sa ich svojho času vo verejnom priestore zastal. Teraz zas napádajú Blahu, ktorý sa seriózne snaží o zverejnenie zmluvy. Vyzerá to, že kotlebovci, ktorí boli predtým vnímaní, ako strana ktorej ide o vec, naskočili na vlnu politikárčenia, vyvolávania šarvátok a káuz v duchu politikárčenia OĽaNO.
 
Príspevok Blaha ešte raz vysvetlil okolnosti odtajnenia americko-slovenskej obrannej zmluvy a poukázal na amaterizmus ĽSNS zobrazený najskôr Hlavné správy.