Bratislava 2. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Kontroverzný denník N zverejnil vo svojej sekcii “minúta po minúte” informáciu, že Docent Eduard Chmelár nastúpil ako pedagóg na Policajnú akadémiu, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra. Nezabudli si však kopnúť do Chmelára s tvrdením, že jeho výroky citujú údajne “dezinformačné weby” a že poskytuje postoje, ktoré im vyhovujú. Poslanec NR SR Ľuboš Blaha nazval takúto žurnalistiku Denníka N “stalinistickým svinstvom”. Tvrdí, že novinári tohto denníka sú ako kriminálnici a ich zámerom je ubližovať ľuďom s inými názormi
Na snímke Ľuboš Blaha

“Eduard Chmelár nastúpil ako pedagóg na Policajnú akadémiu, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra. Študentom od tohto týždňa prednáša predmety ako dejiny štátu a práva alebo dejiny verejnej správy. „Docent Chmelár z týchto predmetov habilitoval a má dizertačnú skúšku, preto sme ho angažovali,“ vysvetlila rektorka Lucia Kurilovská,” ako napísal denník N v úvode svojho článku.
Tento denník sa však následne snažil Chmelára zdiskreditovať: “Popritom ho rady citujú aj dezinformačné weby. Chmelár je ich obľúbencom hlavne preto, že zastáva postoje, ktoré im vyhovujú – dlhodobo spochybňuje prezidenta Andreja Kisku, prácu niektorých tradičných médií alebo aktivistu Juraja Smatanu, ktorý upozorňuje na šírenie proruskej propagandy.”
Denník N následne menoval aj Hlavné správy, ktoré nazval “prokremeľským webom”: ” Naposledy poskytol rozhovor Parlamentným listom, kde hovoril o tom, že zatiaľ čo český prezident Miloš Zeman „priviezol z Ruska obchody za 19 miliárd korún, Kiska priviezol z Mexika ovracané lietadlo“. Z rozhovoru následne citoval aj prokremeľský web Hlavné správy, ktorý ho šíril na sociálnych sieťach.”
Takéto zavádzanie zo strany denníka N si všimol aj Ľuboš Blaha, poslanec NR SR (SMER-SD), ktorý sa poriadne rozohnil: “Denník N sa snaží spochybniť, že docent Eduard Chmelár učí na vysokej škole. Dôvodom je, že “ho rady citujú aj dezinformačné weby” a “že zastáva postoje, ktoré im vyhovujú – dlhodobo spochybňuje prezidenta Andreja Kisku, prácu niektorých tradičných médií alebo aktivistu Juraja Smatanu, ktorý upozorňuje na šírenie proruskej propagandy.” Prosím, štipnite ma, toto nemôže myslieť vážne nikto, ani obmedzenci z Denníka N – toto už naozaj hraničí s mentálnym postihnutím,” napísal Blaha v úvode svojho komentára.
Blaha takého konanie kontroverzného denníka prirovnal ku stalinistom: “Len aby sme si to vysvetlili: Denník N nevie pochopiť, ako môže mať niekto kritický názor na Kisku a liberálne médiá a zároveň učiť na vysokej škole. Waw! Ja len, že táto argumentácia je mimoriadne vtipná, najmä ak uvážime, že Denník N pravidelne kritizuje bývalý režim, v ktorom ste nemohli učiť na vysokej škole, ak ste kritizovali komunistických pohlavárov. A odrazu chlapci z Denníka N s tým istým ideologickým odhodlaním používajú zhodou okolností navlas ten istý argument ako stalinisti.”
SMERácky poslanec následne porovnal Chmelára, ktorý je podľa neho erudovaný odborník a vydal množstvo odborných kníh s “miláčikom médií”, Ivetou Radičovou:
“Keď sa, napríklad, stala dekankou na Paneurópskej vysokej škole Iveta Radičová, tak na prekvapenie nikto neskúmal, ako sa dostala k profesúre, aké vedecké knihy napísala, čo má reálne vedecky za sebou. Samozrejme, došlo by sa na to, že táto pani nemá za sebou prakticky žiadne vedecké monografie okrem jednej trápnej metodologickej brožúrky a darmo by ste v knižniciach hľadali jej vedecké výstupy – ona je úplne plonková. Ale keďže mala občianske združenie napojené na americké fondy, tak sa jej robila docentúra a profesúra jedna radosť – kamoši z USA pomohli a odrazu máme na svete profesorku bez jedinej vedeckej knihy alebo akéhokoľvek reálneho prínosu pre sociológiu. Bravó! Myslíte, že o tom niekedy bude písať Denník N? Kdeže! Im vadí len to, že Edo Chmelár má iné názory ako oni. Ešte by do toho mohli pichnúť nejaký citát Klementa Gottwalda, aby bolo jasné, kde títo nekoneční tragédi čerpajú svoje inšpirácie.”
Ľuboš Blaha na záver svojho komentára označil články denníka N za stalinské a novinárov prirovnal k najodpornejším kriminálnikom, ktorí sa snažia ubližovať ľuďom s inými názormi: ” Prepáčte, ja nemám potrebu obhajovať Eda Chmelára, vie sa obhájiť aj sám. Ale takéto články od Denníka N sú jedno obyčajné stalinské svinstvo. Môj vzťah k Denníku sa vyvíja: najskôr som s nimi nesúhlasil, neskôr som nad nimi krútil hlavou a dnes už mi je z nich regulárne nevoľno. Lebo to, čo robia, nemá nič spoločné so žurnalistikou a už ani s politikou. Oni jednoducho chcú ubližovať ľuďom za iné názory. Ako najodpornejší kriminálnici. Fuj.”
Nezávislý spravodajský portál Hlavné správy má taktiež skúsenosti s nekalými až stalinistickými praktikami Denníka N. Ich novinár sa pod falošnou identitou snažil Hlavné správy zdiskreditovať písaním falošných správ pre ne. Takýmito praktikami sa však Denník N zdiskreditoval sám a padol na úplne dno žurnalistiky.
Samuel Gdovin