Bratislava 20. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP)
 
Americká Národná akadémia nahrávacích umení a vied udelí už nefungujúcej britskej kapele Black Sabbath cenu Grammy za celoživotný prínos. Slávnosť sa bude konať 11. mája v Los Angeles

Na archívnej snímke z 26. októbra 1998 pózujú členovia skupiny Black Sabbath v New Yorku. Sediaci je Ozzy Osborne , stojaci zľava sú Bill Ward, Tony Iommi a Geezer Butler

Rovnaké ocenenie pritom dostanú aj George Clinton and Parliament-Funkadelic, Billy Eckstine, Donny Hathaway, Julio Iglesias, Sam & Dave a Dionne Warwick. Lou Adler, Ashford & Simpson a Johnny Mandel si pripíšu na konto Trustees Award a Saul Walker zas Technical Grammy Award.
“Akadémia má každý rok česť osláviť gigantov hudobného priemyslu, ktorí značne prispeli do nášho kultúrneho dedičstva. Tento rok máme talentovanú a brilantnú skupinu ocenených a ich výnimočné úspechy, príspevky a umenie budú aj naďalej ovplyvňovať a inšpirovať budúce generácie,” povedal riaditeľ akadémie Neil Portnow.
Black Sabbath vznikli v roku 1968 v zostave Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward. V roku 1979 Osbourna vyhodili pre jeho alkoholovú a drogovú závislosť. Nahradil ho Ronnie James Dio, ktorý zomrel v máji 2010 vo veku 67 rokov. Skupina sa v pôvodnej zostave vrátila na scénu v roku 1997 a následne vydala živý album Reunion (1998). V roku 2001 začali hudobníci pod dohľadom producenta Ricka Rubina nahrávať nový štúdiový album, no nedokončili ho a opäť sa rozišli. V roku 2006 Black Sabbath uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Návrat na scénu v najslávnejšej zostave oznámili 11. novembra 2011 v losangeleskom klube Whisky A Go Go. Spoluprácu ale neskôr odmietol Bill Ward, ktorý bol nespokojný s kontraktom. Trojicu Ozzy Osbourne, Geezer Butler a Tony Iommi tak doplnil Brad Wilk, ktorý spolupracoval napríklad s Rage Against The Machine či Audioslave. Spoločne nahrali poslednú štúdiovku 13 (2013), ktorou dobyli britský aj americký albumový rebríček. Kapela minulý rok ukončila kariéru.
 
Príspevok Black Sabbath dostanú Grammy za celoživotný prínos zobrazený najskôr Hlavné správy.