Svet 23. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Dominic Lipinski/PA via AP, File)

Celková hodnota všetkých bitcoinov v obehu dosiahla rekordnú výšku 14 miliárd $ na štvrtok, pretože Internetová mena Bitcoin vyskočila počas dňa o 5 % na svoju najvyššiu úroveň za posledné tri roky

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa agentúry Reuters, cena jedného bitcoinu na Bitstamp exchange dosiahla hodnotu 875 USD, čo je jeho najsilnejšia úroveň od januára roku 2014 a jeho najlepší denný výkon za šesť mesiacov. Pritom na začiatku roka sa rovnala len 435 USD.

Odborníci spájajú jeho vzostup s oslabením čínskeho jüanu, ktorý poklesol tento rok o takmer 7 %. Väčšina obchodovaní s bitcoinom sa vykonáva v Číne, takže akékoľvek zvýšenie dopytu má tendenciu významného vplyvu na cenu.

Bitcoin je “kryptomena”, ktor umožňuje rýchlo a anonymne presunúť peniaze z celého sveta bez potreby centrálnej autority. To ju robí atraktívnou pre tých, ktorí chcú obísť kontroly kapitálu, napríklad v Číne.

Tým, že je čoraz viac bitcoinov pridávaných do systému (v súčasnej dobe priemerne 12,5 za každých 10 minút), jeho celková hodnota vo štvrtok dosiahla 14,01 miliardy USD a prekonala tak rekord z roku 2013.

Podľa Charlesa Haytera, zakladateľa portálu analýzy dát Cryptocompare, bitcoin napomohol demonetizácii v Indii a globálnej politickej neistote. “Ak tento trend bude pokračovať, bitcoin je dobrou tematickou hrou na štiepenie našich globálnych noriem ako útekov do bezpečia,” dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.