Bratislava 20. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Biskupi Slovenska pozývajú veriacich, aby 1. septembra prišli do Košíc na slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej. Urobili tak prostredníctvom pastierskeho listu, ktorý adresovali veriacim na celom Slovensku.

Na snímke portrét Anny Kolesárovej

“Na území Košickej arcidiecézy v dedinke Vysoká nad Uhom sa nachádza jeden hrob, na ktorom je nápis Radšej smrť ako hriech. Je to hrob Božej služobnice Anny Kolesárovej,” uvádza sa v pastierskom liste. Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce.
V stredu 22. novembra 1944 večer prechádzali cez Vysokú nad Uhom vojská Červenej armády. Pri prehliadke domov vošiel opitý sovietsky vojak do pivnice pod kuchyňou, kde sa skrývala 16-ročná Anna so svojou rodinou a ostatnými ľuďmi. “Otec požiadal dcéru, aby v kuchyni pripravila pre vojaka niečo na jedenie, no ten začal mladé dievča obťažovať a naliehať, aby sa mu oddala. Ona však napriek hrozbám, že ju zastrelí, odmietla a volila si radšej smrť,” uvádzajú biskupi v liste s tým, že Anna sa vojakovi vytrhla z rúk a utekala naspäť do pivnice. Ako ďalej tvrdia biskupi, vojak na mladé dievča namieril zbraň a zakričal, aby sa rozlúčila s otcom. “Hneď nato svoju hrozbu pred očami jej otca uskutočnil a vypálil dve rany. Anna zomrela pri zvolávaní svätých mien Ježiša, Márie a Jozefa,” píše sa v liste. Pochovaná je v rodnej obci.
Vo Vysokej nad Uhom sa od chvíle, keď tento príbeh v roku 1997 zverejnil vtedajší arcibiskup Alojz Tkáč, začali konať prvé verejné stretnutia mladých ľudí. “Všetci tí, ktorí za tie roky s túžbou po zmene života navštívili dom Anny Kolesárovej, presvedčili sa o tom, že pravá láska je obetavá, nemyslí na zlé, nie je sebecká. Ankin krátky a jednoduchý život, a hlavne jej svedectvo obety, je pre nich i pre nás pozvaním k svätosti. Jej blahorečenie je signálom, že svätosť je pre všetkých,” dodali biskupi.
Blahorečenie Anny Kolesárovej sa uskutoční 1. septembra na štadióne Lokomotívy v Košiciach. Zúčastní sa na ňom prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, kardinál Angelo Amato SDB.
 
Príspevok Biskupi pozývajú veriacich na slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej zobrazený najskôr Hlavné správy.