Bratislava 4. apríla 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, poverený Konferenciou biskupov Slovenska starostlivosťou o zahraničných Slovákov, sa vrátil v pondelok z týždňovej pastoračnej cesty v Spojených štátoch amerických. V Kostole sv. Jána Nepomuckého v New Yorku slávil sväté omše a kázal v slovenskom a anglickom jazyku. Na Manhattane sa zúčastnil aj tzv. omši svätenia olejov (missa chrismatis) s kardinálom Timothym Dolanom, predsedom Konferencie biskupov USA, ktorý biskupa zo Slovenska osobitne privítal. S kardinálom Dolanom sa stretol aj v slovenskej farnosti na Manhattane, kde požehnal veľkonočné pokrmy.

Na snímke bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko

“Túžil som povzbudiť komunitu slovenských veriacich v USA. Byť spolu je viac, ako komunikovať online, a preto som sa rozhodol vycestovať. Stretol som viacerých nadšených ľudí, ktorí autenticky a verne žijú svoju vieru všade, kde sa nachádzajú, a pritom myslia na to, odkiaľ pochádzajú. Som rád, že som mal možnosť byť medzi nimi. Ďakujem i za stretnutie s kardinálom Dolanom.” povedal po príchode domov biskup Haľko. Okrem New Yorku zavítal aj do mesta Clifton . V zámorí navštívil aj známeho kňaza, režiséra a scenáristu Juraja Töröka, ktorý patrí k nielen najvýznamnejším slovenským, ale aj svetovým tvorcom.

Záber zo slovenskej farnosti na Manhattane

Biskup Haľko už podobnú cestu v zámorí absolvoval v roku 2013. Počas leta vtedy zavítal na okružnú cestu s relikviou svätého Konštantína Cyrila po slovenských komunitách v Kanade a v USA.

Príspevok Biskup Haľko povzbudil komunitu slovenských veriacich v New Yorku zobrazený najskôr Hlavné správy.