Bratislava 12. apríla 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

Iniciatívu Podeľme opäť podporili aj v Univerzitnom pastoračnom centre (UPC) v Bratislave. Akcia sa konala na Kvetnú nedeľu. Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko podával pôstnu polievku po svätej omši, ktorú celebroval.

Biskup Haľko podával pôstnu polievku v Univerzitnom pastoračnom centre

Jeho pozvanie do libressa prijali študenti i rodiny s deťmi, ale aj náhodní a pravidelní návštevníci UPC. Spoločne zjedli hustú fazuľovú polievku so širokými rezancami a prispeli na tohoročný ciel kampane – zriadenie Centra pre tehotné ženy, matky s deťmi a rodiny v Ružomberku, ktoré bude poskytovať komplexnú odbornú pomoc a prístrešie tehotným ženám, matkám a rodinám v krajnej životnej núdzi. Časť zbierky sa použije aj na dovybavenie Centra pre obnovu rodiny v Bratislave, ktoré vzniklo z minuloročnej zbierky Podeľme sa.

Tohtoročný 11. ročník podujatia Podeľme sa! 2017 organizuje Katolícke hnutie žien Slovenska v pôstnom období od 1. 2. 2017 do 31. 5.2017. Ide o duchovný a sociálny projekt inšpirovaný nápadom katolíckeho žien v Rakúsku (Fastensuppe). Na Slovensku sa realizuje od roku 2007. Podstatou podujatia je pomôcť blížnym v núdzi, najmä ženám a deťom a zároveň prispieť k formovaniu povedomia ľudí na Slovensku, aby boli solidárni s tými, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Hlavnou myšlienkou podujatia je : nedávam almužnu, ale podelím sa s tým, čo si odopriem.

Najpopulárnejšou formou osobného pôstu je pôstna polievka. Najčastejšie sa organizuje vo farnostiach, a to v nedeľu po dopoludňajších svätých omšiach na fare alebo v miestnom kultúrnom zariadení, za pekného počasia aj na voľnom priestranstve. Farníčky, ale i farníci, navaria pôstnu, chutnú polievku, ktorú rozdajú prítomným farníkom. Tí odovzdajú svoj finančný dar vo výške ceny nedeľného obeda (alebo aj vyšší) a doma už neobedujú. Akcia sa dá realizovať aj v rodinách alebo spoločenstvách či spolkoch.

TK KBS informovali P. Martin Štefanec, SVD a Mia Lukáčová

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.