Brusel 9. mája 2018 (HSP/Foto: Screenshot video Facebook)
 
Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko aktuálne navštívil Brusel. Z meditačnej miestnosti Európskeho parlamentu v Deň Európy vyzval, aby z Bruselu vychádzalo viac svetla ako tmy

Na snímke Jozef Haľko

Biskup Haľko poukázal na každodennú prax katolíkov v Bruseli. S krížom v ruke ozrejmil, že každý deň na poludnie o 12.00 hod. sa skupina katolíkov modlí ruženec. Vždy, keď prídu, tak kríž zavesia na stenu. Ale keď odchádzajú, kríž zvesia.
„Ježiš zomiera na kríži preto, aby nám ukázal zmŕtvychvstanie. Aby nám ukázal, že je možné prejsť z tmy do svetla, zo smrti do života,“ pripomína biskup.
Haľko zároveň vyzval veriacich, aby sa modlili za všetkých tých, ktorí na pôde Európskeho parlamentu bojujú za svetlo – za poslancov, ktorí bojujú za to, aby vyhrával život.
„Kríž symbolicky zavesím na stenu na znak toho, že podporujem, požehnávam a držím palce – skladám ruky k modlitbe – za všetkých tých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pracujú na tom, aby tu –zo srdca Európy, z Bruselu – vychádzalo viac svetla ako tmy. Všetci vieme, že je to ťažký a náročný zápas,“ upozornil na záver biskup Haľko.

 
9. máj 1950
Deviaty máj je ustanovený za deň Európy. V tento deň v roku 1950 totiž predstavitelia tlače dostali pozvánku od francúzskeho ministerstva zahraničných vecí. V deklarácii z uvedeného dňa vtedajší šéf francúzskej diplomacie Robert Schuman a jeho poradca Jean Monnet vyzvali Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske štáty, aby združili úsilie pri spoločnej ťažbe uhlia a výrobe ocele s cieľom položiť prvé konkrétne základy Európskej federácie.
Na návrh reagovalo šesť krajín a teda šiestimi zakladajúcimi krajinami sú Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko.
Potom, ako do spoločenstva vstúpili ďalšie krajiny, v roku 1993 vstúpila do platnosti Maastrichtská zmluva o Európskej únii – odvtedy sa už hovorí o EÚ.
Slovensko sa stalo súčasťou únie v roku 2004.
 
Príspevok Biskup Haľko na Deň Európy vyzval, aby zo srdca Európy vychádzalo viac svetla ako tmy zobrazený najskôr Hlavné správy.