Biskup: Betlehem poukazuje na jadro kresťanstva

St. Pölten 7. decembra 2017 (HSP/KAP/Foto:Pixabay)

V Dómskom a diecéznom múzeu v rakúskom St. Pöltene tento rok vystavujú betlehemy dolnorakúskeho zberateľského páru Helgy a Fritza Kaplánových pod názvom: „Betlehemy, Králi a Dieťatko zo starého Rakúska a susedných krajín“. 
Ilustračné foto

Diecézne múzeum tak pokračuje v obľúbenej tradícii – výstavy vianočných scenérií sa tu konajú už tri roky. Výstava bude otvorená do 2. februára 2018. Otvoril ju diecézny biskup Klaus Küng, ktorý vyhlásil, že vianočný betlehem poukazuje na jadro a podstatu kresťanstva – totiž na historickú udalosť narodenia Ježiša Krista, Božieho Syna. Diecézny biskup St. Pöltenu urobil aj historický prierez: „Už sv. František Assiský s obľubou pripravoval živé jasličky. Po reformácii sa betlehemy oceňovali ako katechéza pre Boží ľud. Po dôraznom osvieteneckom období za cisára Jozefa II. so zákazom betlehemov nastal úplný rozmach, ktorý po šľachte zasiahol aj domácnosti prostých občanov.“ Dnes je Rakúsko „národom jasličiek“. V rodinách existuje ešte veľa kreativity v ich stvárňovaní, ako povedal biskup.
Biskup Küng prezradil tiež, že v jeho rodine bolo peknou tradíciou, že susedia alebo príbuzní prišli na návštevu a im sa hneď ukazovali, čo nové na rodinnom betleheme pribudlo – nové postavy alebo prestavby.
Wolfgang Huber, riaditeľ Dómskeho a diecézneho múzea, ocenil súkromnú zbierku rodiny Kaplánových, „ktorá postupne vznikala z veľkého idealizmu“, aj rôznorodosť typov, materiálov a rôzny pôvod betlehemov s ich regionálnymi zvláštnosťami. Popri alpských betlehemov z Rakúska sú tam postavičky aj  Južného Tirolska, ako aj objekty českých, moravských a slovenských ľudových umelcov – z bývalých starorakúskych centier výroby betlehemov ako napr. z Příbramy.
Výstava je otvorená: Utorok – piatok od 9. do 12.hod. a od 13. do 15. hod. Cez víkendy a sviatky od 10. do 15. hod. Info: www.dz-museum.at

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)