Praha 3. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)
 
Česko vlani čelilo rozsiahlym počítačovým špionážnym útokom z Ruska. Najaktívnejšie útočila na najrôznejšie inštitúcie kampaň APT28/Sofacy ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU. Vo výročnej správe za minulý rok to uviedla česká Bezpečnostná informačná služba (BIS)

Ilustračné foto

Správa spomína aj aktivity lobistických skupín a sledovanie moslimov, napísal v pondelok portál Novinky.cz.
Ruská kyberšpionážna kampaň sa podľa BIS čoraz viac zameriava na krádeže osobných údajov a prihlasovacích údajov do najrôznejších systémov. Česká kontrarozviedka začiatkom vlaňajška napríklad odhalila neoprávnené prístupy do vyše 150 e-mailových schránok zamestnancov ministerstva zahraničných vecí, keď kopírovali komunikáciu vrátane príloh.
“Získali tak údaje využiteľné pre budúce útoky a zoznam ďalších možných cieľov, a to v rozsahu naprieč prakticky všetkými významnými štátnymi inštitúciami. Pozornosť útočníkov sa sústredila predovšetkým na e-mailové schránky najvyšších predstaviteľov ministerstva – k ich schránkam útočníci pristupovali opakovane, dlhodobo a nepravidelne,” uviedla BIS.
Počas tejto kampane zistila BIS aj niekoľko útokov na súkromné e-maily ľudí spojených s ministerstvom obrany a s českou armádou. Terčom boli často predstavitelia vojenskej diplomacie v Európe.
Na útoky sa využívala zahraničná počítačová infraštruktúra. BIS pri preverovaní zistila, že jedno z českých ministerstiev má nedostatočné zabezpečenie. Útočníci mohli podľa spravodajcov upravovať webový odkaz tak, aby získali niektoré prihlasovacie údaje, alebo pomocou útoku SQL injection zasahovať do databáz rezortu a prípadne aj poškodiť uložené dáta.
Podľa BIS boli vlani na českom území najaktívnejšie tajné služby Ruska a Číny. Ruské aktivity sa orientovali viac na vplyvové operácie a čínske aktivity oproti predchádzajúcemu roku predstavovali menej ovplyvňovania, ale viac spravodajského prenikania, sumarizuje správa.
Najväčším rizikom pre Čechov sú podľa BIS kontakty s ruskými diplomatickými pracovníkmi, ktorí sú sčasti nepriznanými spravodajcami pod diplomatickým krytím.
Správa upozorňuje tiež na “ľahkovážnosť českých politikov a štátnych zamestnancov”, ktorí s takýmito osobami udržiavajú kontakt. Podľa BIS protistrane stačí získať dostatok neutajovaných interných informácií od väčšieho počtu zdrojov, a už nepotrebuje kradnúť utajované informácie.
Podobne sa v správe píše aj o čínskych spravodajcoch, diplomatoch a podnikateľoch. Ich rastúca činnosť je extrémne vysokým rizikom pre českých občanov, citoval portál Novinky.cz zo správy BIS.
Kontrarozviedka sa v správe obšírne zmieňuje aj o rastúcich ekonomických aktivitách zahraničných investorov, prevažne z Číny a Ruska. Čína sa snaží stať svetovým lídrom vo vývoji a výrobe moderných technológií, a chce preto od zahraničných firiem získať prístup k duševnému vlastníctvu či vstup na trhy.
Ruskí investori naopak vstupujú do českých firiem skrytí za nastrčené osoby či off-shorové firmy, ktoré českú spoločnosť ovládajú a usilujú sa o štátne zákazky. Manažéri sú podľa BIS neraz spojení s korupčnými kauzami. Takto môže dochádzať k prenosu kompromitujúcich informácií do rúk ruskej štátnej moci, uviedla BIS v správe.
 
Príspevok BIS: Česko ohrozujú hakeri z Ruska, silnie aj aktivita Číňanov zobrazený najskôr Hlavné správy.