Washington 29. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP)
 
Miliardár Bill Gates varoval, že už v budúcom desaťročí ľudstvo možno bude musieť čeliť novej smrteľnej chorobe, ktorá sa rýchlo rozšíri po celej planéte. Tvrdí, že dokáže zabiť až 30 miliónov ľudí počas šiestich mesiacov. Napísal o tom portál Business Insider.

Na snímke Bill Gates

S rastom svetovej populácie vznikajú aj nové patogény. Neštátni aktéri získavajú schopnosť vytvárať umelé choroby, ktoré budú môcť používať ako zbrane, a vďaka globalizácii sa nákaza bude šíriť po planéte ako lavína. Tento čierny scenár vykreslil Bill Gates na piatkovej verejnej diskusii, ktorú organizovali nezisková organizácia Massachusetts Medical Society a časopis the New England Journal of Medicine. Podľa miliardára na pandémiu nie sme pripravení.
Pandémia, ktorá by svojím rozsahom bola porovnateľná so španielskou chrípkou v rokoch 1918 až 1920, by podľa neho mohla vypuknúť už v budúcom desaťročí. Španielska chrípka vtedy zabila okolo 50 miliónov ľudí. Dnes by podobná choroba mohla už počas šiestich mesiacov usmrtiť až 30 miliónov osôb. Vo svojich záveroch sa Gates odvoláva na simuláciu, ktorú vykonal Ústav pre modelovanie chorôb.
“Svet sa musí pripravovať na pandémiu rovnako vážne ako na vojnu,” vyzval Gates.
Poslucháčov však uistil, že zostáva optimistom. Dnes sme podľa neho na novú pandémiu lepšie pripravení ako v minulosti. Pripomenul, že sme na dosah univerzálnej chrípkovej vakcíny a oznámil, že Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov na tento účel plánuje ponúknuť granty vo výške 12 miliónov dolárov. Gates je veľkým zástancom očkovania a hovorí sa o tom, že v portfóliu spoločnosti, ktoré vlastní sú aj farmakologické spoločnosti.
Okrem toho máme aj omnoho lepšiu diagnostiku ako v minulosti, ktorá je kľúčová pre boj s prvými známkami choroby a uvaleniu karantény.
Podľa neho je však potrebné zlepšiť komunikáciu medzi vládami a armádami, aby prípadná reakcia bola oveľa lepšie koordinovaná. Vlády by tiež mali byť schopné rýchlejšie využiť pomoc súkromného sektora vo vývoji prostriedkov boja proti novým chorobám.
 
Príspevok Bill Gates varuje pred pandémiou, ktorá môže počas 6 mesiacov zabiť 30 miliónov ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.