Washington 3. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/-Evan Vucci)

Biely dom dnes ubezpečil, že v politike “jednej Číny”, ku ktorej sa Spojené štáty hlásia celé roky, nedošlo k zmenám

Ide o reakciu americkej administratívy na dnešný telefonický rozhovor novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Spojené štáty pritom majú s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ako upozornila agentúra AP, išlo o “veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný” krok, keď prezident USA alebo novozvolený prezident USA hovoril priamo s taiwanským lídrom.

“Zostávame pevne oddaní našej politike jednej Číny,” ubezpečil v noci nadnes Ned Price, hovorca bezpečnostného tímu dosluhujúceho prezidenta USA Baracka Obamu. “Naším hlavným záujmom sú pokojné a stabilné vzťahy medzi Čínou a Taiwanom,” dodal.

Čína vníma Taiwan ako svoju odtrhnutú provinciu, ktorá sa jedného dňa opäť pripojí k materskej pevnine. Mnoho Taiwancov však svoj ostrovný štát vníma ako nezávislý a znepokojuje ich rastúci vplyv Číny.

Po ôsmich rokoch postupného zbližovania a počínajúc rokom 2014 aj pravidelnej výmeny informácií medzi Pekingom a Tchaj-pejom bol tento rok v júni “pozastavený mechanizmus bilaterálnej spolupráce”. Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom výrazne ochladli po zdrvujúcom víťazstve Cchaj Jing-wen v januárových prezidentských voľbách. Prezidentka má blízko k Demokratickej pokrokovej strany (DPP), ktorá presadzuje nezávislosť Taiwanu.

Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika, má od roku 1949 vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil svoju nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia.

Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.