Washington 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Frayer)

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už začiatkom budúceho týždňa ohlási plány na stiahnutie približne 4000 vojakov z Afganistanu, informovali v nedeľu podľa agentúry AFP americké médiá

Ilustračné foto

Pred týždňom obnovili Spojené štáty v katarskej Dauhe rozhovory s hnutím Taliban. Avšak už vo štvrtok USA vyhlásili, že tieto rokovania prerušujú.

Deň predtým totiž neďaleko americkej vojenskej základne Bagrám v severoafganskej provincii Parván došlo samovražednému bombovému útoku, ku ktorému sa prihlásil Taliban. Pri atentáte zahynuli dvaja civilisti a niekoľko desiatok ďalších utrpelo zranenia.

V súčasnosti je v Afganistane rozmiestnených približne 13.000 amerických vojakov. Stanica NBC v sobotu citovala troch súčasných i bývalých amerických vládnych činiteľov, ktorí zhodne uviedli, že Trump má onedlho v úmysle oznámiť, že z Afganistanu stiahne 4000 vojakov.

Dvaja z uvedených činiteľov povedali, že niektorí stiahnutí vojaci budú čoskoro presunutí inam, ostatných sa však po skončení ich misie v Afganistane redislokácia týkať nebude.

Stanica CNN zase citovala jedného činiteľa z Trumpovej administratívy, ktorý povedal, že oznámenie o stiahnutí vojakov by mohlo prísť už niekedy budúci týždeň, avšak „čas bude ešte spresnený“.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj