Minsk, 26. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko na tlačovej konferencii zhodnotil výsledky rusko-bieloruských vojenských cvičení Západ 2017, ktoré sa práve skončili. Ako vždy, urobil to svojráznym spôsobom a so svojou obvyklou úprimnosťou.

Na snímke Alexander Lukašenko

Pre domácich a zahraničných novinárov povedal, že všetky zbytočné obavy Západu boli predsalen zbytočné: žiadne nepríjemné prekvapenia sa nekonali a ani Rusko, ani Bielorusko nezaútočilo na európskych susedov, ako to celý čas vykrikovali západne od bieloruských hraníc.

Európskym a zaoceánskym novinárom odkázal, že mnohí z nich šírili falošné a poplašné správy, snažili sa za každú cenu diskreditovať ako samotné cvičenia, tak aj vedenie Ruska a Bieloruska, a preto konali mimoriadne zle a neprofesionálne.

Odpovedal na otázky novinárov, ktorí zasa tvrdili, že majú informácie, že údajne ruské vojská, ktoré sa zúčastnili na cvičeniach, zostanú v Bielorusku.  Alexander Lukašenko iba mávol rukou: „Tak počkajme, kým sa vrátia domov, a uvidíte, že tu nezostanú. Všetci ruskí vojaci sa vrátia na miesta svojej stálej dislokácie v Rusku. Zasa máte zbytočné obavy a strašíte verejnosť,“ podčiarkol bieloruský prezident.

Odpovedal aj na výroky mnohých expertov, ktorí tvrdili, že sa Rusko a Bielorusko pripravujú agresívne plány: „Prosím vás, prečo sa znepokojujete sami a plašíte iných? Ani my, ani Rusko nie sme agresívne štáty. Veď práve nás postihla najväčšia tragédia počas druhej svetovej vojny. Vieme, čo je to vojna a v žiadnom prípade nechceme, aby sa zopakovala. Dúfam, že ani vy nechcete bojovať! Práve teraz sme konečne dosiahli predvojnovú úroveň, čo sa týka počtu obyvateľstva. Prečo by sme začali vojnu? Pamätáte sa, že by aspoň raz naša zem bola zdrojom vojny, aspoň raz sa vojna začala odtiaľto? Ani raz. Takže nemusíte mať zbytočné, ničím nepodložené obavy,“ podčiarkol.

Alexander Lukašenko poradil západným politikom, aby zjemnili rétoriku a vyvarovali sa príliš hlučných a ostrých výrokov: „Na Západe by sa mali upokojiť. Nechceme s nikým bojovať, nepotrebujeme vojnu. Chcete garancie? Ak nás nik nenapadne, nebude proti nám bojovať, ani my nikoho nenapadneme. Je to tá najväčšia garancia,“ zdôraznil.

V závere prízvukoval, že bieloruský a ruský ľud nechce vojnu, ale, ak ich niekto napadne, dokážu sa ubrániť: „Každý si musí uvedomiť: náš štát dokáže sa ubrániť a nik nás nepremôže. Nikoho nemienime napádať. Ale ak náhodou niekto, hovoriac po rusky, rozbije nám ústa, určite mu odpovieme rovnakým spôsobom,“ zdôraznil v závere bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Eugen Rusnák