Minsk 29. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Úrady Bieloruska zaviedli zákaz na import bravčového mäsa z Bulharska a Slovenska kvôli africkému moru ošípaných (AMP). Informoval o tom v pondelok Úrad veterinárneho a potravinového dozoru Ministerstva poľnohospodárstva a potravín Bieloruska

Ilustračné foto

V správe, ktorú zverejnil v pondelok na svojej oficiálnej webovej stránke Úrad veterinárneho a potravinového dozoru Ministerstva poľnohospodárstva a potravín Bieloruska, sa uvádza, že v Bielorusku bol zakázaný dovoz bravčového mäsa.

“Podľa informácií Medzinárodnej epizootickej agentúry na území Bulharska a Košického kraja Slovenska sú zaregistrované prípady ochorenia ošípaných africkým morom (AMP). V súvislosti s tým boli zavedené dočasné obmedzenia na dovoz do Bieloruska, z Bulharska a zo Slovenska živých ošípaných, zoologických a cirkusových zvierat citlivých plemien,” uvádzala správa úradu.

Zákaz sa tiež tyká aj iných potravinových surovín: chovu ošípaných, výrobkov kožiarskeho spracovania, rohokopytných, črevných surovín, štetiny, poľovníckych trofejí, ktoré vyrobili zo zvierat citlivých plemien.

“Sú zrušené všetky vopred vydané povolenie na dovoz týchto výrobkov z Bulharska a Slovenska, do Bieloruska,” uviedlo bieloruské ministerstvo poľnohospodárstva a potravín.

Úrad upozornil na nutnosť zavedenia dodatočných opatrení na zabezpečenie biologickej obrany veľkých komplexov a fariem chovu ošípaných.

Na Slovensku bol diagnostikovaný africký mor ošípaných (AMO). Nákazu potvrdili v obci Strážné v okrese Trebišov pri hraniciach s Maďarskom. Slovenská republika informovala o prepuknutí moru aj v systémoch ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži).

Regionálna veterinárna správa Trebišov nariadila opatrenia k usmrteniu zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo tri kilometre a pásmo dozoru desať kilometrov od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy.

Africký mor ošípaných je aktuálne rozšírený prevažne v ázijských krajinách, podľa Zväzu spracovateľov mäsa (ZSM), však môže mať celosvetový vplyv na ceny bravčového mäsa.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj