Minsk 8. apríla 2019 (HSP/Utro/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko mieni odstúpiť zo svojej funkcie. Podobné správy sa stále častejšie objavujú v bieloruských médiách – a to nielen v opozičných. Najnovšie podobné tvrdenie priniesli na domácom Telegrám – kanále „Nezygar“ s odvolaním sa na zdroje z administrácie prezidenta Bieloruska

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko

Domáce médiá pripomínajú, že prezidentské voľby sa v Bielorusku uskutočnia budúci rok. Alexander Lukašenko, ktorý je vo svojej funkcii už štvrťstoročie, mienil zasa kandidovať, ale… V ostatnom čase stále častejšie opakoval, že odstúpi zo svojej funkcie, keď pocíti, že krajina potrebuje nového lídra.
Viacerí analytici a médiá sa pýtajú: možno ten čas už prišiel?
Po celej krajine sa stále aktívnejšie šíria chýry, že Lukašenko mieni odstúpiť, presnejšie, že to urobí „elegantne“: nemusí naozaj odstúpiť, ale jednoducho budúci rok nebude kandidovať.
Dokonca niektoré opozičné médiá priniesli „zaručene pravdivé“ správy, že Lukašenko sa bojí, že tento raz s hanbou prehrá vo voľbách, a preto nechce zopakovať chybu bývalého ruského prezidenta Borisa Jeľcyna, ktorý dobre neodhadol, kedy mal odísť z politiky.
Niektorí analytici sa dokonca pokúšajú odhadnúť budúceho nástupcu Lukašenka. Hovoria, že „rodinný podnik“ to zjavne nebude: syn prezidenta Bieloruska Nikolaj Lukašenko je ešte príliš mladý a starší syn Viktor síce je členom Rady bezpečnosti Bieloruska, ale zjavne mu chýba charizma otca a nie je to silný politik.
Bieloruské voľby zaujímajú nielen domácich politikov, ale aj zahraničných. Nie náhodou preto do Bieloruska stále častejšie prichádzajú delegácie zo zahraničia, ktoré sondujú pôdu a hľadajú „vhodných kandidátov“, ktorí by mohli presadzovať ich politiku v Bielorusku. Najčastejšie prichádzajú hostia z USA, ktorí radia domácim politikom, ako sa majú správať a aké ciele presadzovať.
Živú reakciu bieloruských analytikov a médií vyvolala, napríklad rada bývalého šéfa NATO Andersa Fogha Rasmussena, ktorý priamo vyhlásil, že Minsk by sa mal správať ako Kyjev, potom by Bielorusko „priali do spoločnosti vyvolených“.
Tento mesiac Alexander Lukašenko vystúpi s tradičným prejavom v parlamente a obráti sa na celý bieloruský ľud. Prezradil, že oznámi nové strategické ciele pre krajinu. Kým pred rokmi domáca verejnosť neočakávala žiadne prekvapenia a vedelo sa, čo povie, tento raz všetci netrpezlivo čakajú, čo navrhne prezident, aké novinky bude prezentovať.
Analytici tvrdia, že  v Bielorusku sa môžu dočkať zaujímavých prekvapení…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Bieloruské vrabce čvirikajú: Prezident Lukašenko mieni skončiť vo svojej funkcii zobrazený najskôr Hlavné správy.