Minsk 8. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Michael Probst)

Bielorusko sa nachádza v konzumácii alkoholu na popredných miestach vo svete. Aby sa vyhlo takýmto označeniam,  tunajšia vláda najnovšie zvažuje množstvo opatrení na potlačenie tohto nepríjemného javu, píše Radio Free Europe Radio Liberty (RFERL)
Ilustračné foto

Bieloruské ministerstvo zdravotníctva hlási, že v roku 2016 takmer 2% z 9,5 miliónov občanov sú diagnostikovaní buď ako alkoholici alebo ako trpiaci psychózami súvisiacimi s alkoholom. Ministerstvo vnútra medzitým uviedlo, že približne 25% všetkých zločinov v Bielorusku sa dopúšťajú opilci a v prípadoch závažných trestných činov, ako sú vraždy a lúpeže, toto číslo stúpa na prekvapujúcich 70% až 80%.
Bielorusko má aj veľmi vysokú koncentráciu obchodov, v ktorých sa predáva alkohol. Jeden takýto obchod prináleží v priemere na každých 600 občanov, pričom v Nórsku či vo Švédsku každých 4500.
Medzi novými opatreniami, o ktorých sa hovorí v Minsku, je aj zvýšenie vekovej hranice k povoleniu konzumácie alkoholu z 18 na 21 rokov, zníženie počtu miest na predaj alkoholických nápojov a zákaz predaja alkoholických nápojov v predajniach predávajúcich alkohol mimo určených hodín.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sám seba označil za osobu, ktorá “nepije veľa”, a 8. decembra v Minsku vyhlásil, že vysoká miera pitia alkoholu je v Bielorusku “veľmi veľmi zložitým problémom”. Vyzval preto svojich spoluobčanov, aby venovali väčšiu pozornosť “zdravému a aktívnemu spôsobu života”, aby pili menej alkoholu,  napríklad len na zvláštne príležitosti, ako napríklad spustenie nového podnikania.
Bieloruské ministerstvo vnútra iniciovalo online hlasovací systém, v ktorom by sa ľudia vyjadrovali, čo si myslia o rôznych obmedzeniach alkoholu navrhovaných vládou. Prieskum sa pýta, či by predaj alkoholu mal byť zakázaný od 22.00 hod. či od 23.00 hod. a až do 9.00 hod. ráno, alebo aby nemali existovať žiadne obmedzenia predaja. Pýta sa tiež na zákaz predaja všetkého alkoholu na čerpacích staniciach alebo či len tvrdého (okrem piva a vína).
Ďalšou otázkou tiež je, či sa má zvýšiť veková hranica konzumácie na 20 alebo 21 rokov. Hranicu až 21 rokov na kúpu aspoň piva v obchode totiž nemá žiadna európska krajina a majú ju len v USA a moslimské krajiny.
Podobné problémy s alkoholom ako Bielorusko sú aj niektorých iných bývalých sovietskych republikách. Litva sa spolu s Bieloruskom a Ruskom tiež nachádza medzi poprednými piatimi krajinami na svete v konzumácii alkoholu. V minulom roku sa Litva rozhodla zvýšiť vekovú hranicu povolenia alkoholu z 18 na 20 rokov a skrátiť lehotu na jeho predaj, a ešte prísnejšie pravidlá týkajúce sa jeho nákupu a spotreby nadobúdajú účinnosť 1. januára.
Čo sa týka Ruska, na začiatku decembra minister zdravotníctva vo východosibírskom regióne Zabajkalský kraj Sergej Davidov vyhlásil alkoholovú epidémiu, keď približne 2% z viac ako jedného milióna občanov trpia poruchami súvisiacimi s alkoholom. Tu pred dvoma rokmi zakázali predaj alkoholu po 20.00 hod., no ako sa zdá, nepomohlo to.

Existujú obavy, že zavedenie obmedzení konzumácie alkoholu by mohlo viesť ľudí k siahnutiu po rôznych náhradách alkoholoch, ako napríklad v ruskom regióne Irkutsk v decembri 2016 zomrelo 76 ľudí, keď sa asi 120 ľudí otrávilo pitím kúpeľového krému s obsahom silného metanolu.