Pluralita sa postupne vytráca z celej spoločnosti. V čase, keď premiér Peter Pellegrini prednášal v Európskom parlamente o slobode slova na Slovensku, keď prezidentskí kandidáti sa na televíznych obrazovkách predbiehali svojou ústretovosťou k poslancovi NR SR Marianovi Kotlebovi, došlo na Slovensku k manifestačnému prejavu totalitných praktík. V Ružomberku a v Bratislave zakázali poskytnúť priestory na verejné podujatia, ktoré boli predtým riadne dohodnuté. V Bratislave sa to nestalo prvý raz, čo „demokrati“ na poslednú chvíľu odriekli priestory patriace mestu, teda všetkým občanom. Takmer presne pred rokom si občania chceli uctiť výročie založenia Slovenskej republiky seminárom s účasťou Vladimíra Mečiara. No kádéhácky  starosta Ružinova Dušan  Pekár zrušil prenájom priestorov v kultúrnom dome. Rovnako tohto roku  starostka mestskej časti Staré mesto Zuzana Aufrichtová zakázala poskytnúť vopred prenajaté priestory Zichyho paláca na prezentáciu knihy memoárov zosnulého arcibiskupa Dominika Hrušovského. A opäť šlo o starostku „demokratku“, členku OKS, ktorá svoju príslušnosť k tejto strane zdôraznila aj nedávno na pietnej spomienke.

TEROR MENŠINY

V Ružomberku do zákazu akadémie k osemdesiatemu výročiu vzniku Slovenského štátu bol primátor mesta Igor Čombor dotlačený „demokratom“ blogerom Jánom Benčíkom. Ten je ovenčený cenou Európsky občan roka na návrh „demokrata“ europoslanca Ivana Štefanca (KDH). Takto si predstavujú demokraciu ľudia z nadácií Aliancia fair-play a VIA IURIS, ktoré Benčíka poctili cenou Biela vrana. A dostal aj novinársku cenu Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti. Títo pseudodemokrati v praxi ukazujú, ako vyzerá teror menšiny, respektíve treťosektorových, zahraničím platených organizácií.

Téma Slovenského štátu je v týchto dňoch, keď si pripomína osemdesiate výročie vzniku, horúcou a nechýbala ani v diskusii kandidátov na funkciu hlavy štátu. Ukazuje sa, že isté skupiny nedokážu Slovákom odpustiť, že vojnu vôbec prežili. Organizovať spomienkovú akadémiu na okolnosti vzniku prvej Slovenskej republiky je v súčasnosti takmer nemožné. Pokúsilo sa o to občianske združenie Múzeum ozbrojených zložiek SR 1939 ‒ 1945 a dopadlo to podľa želania euroudavača  Benčíka. Tento pán vypracoval taký elaborát, uverejnený na blogu Denníka N, aký by stačil aj na dizertačnú prácu. Rozpracoval a vykreslil každého jedného prednášateľa takým spôsobom, že vedenie mesta napokon zrušilo prenájom mestských priestorov

PRÍČINLIVÝ ELABORÁTČIK

„Vedecké konferencie či akadémie nie sú problémom, ani ak je ich témou kontroverzná udalosť či osobnosť. Iný prípad je, keď takéto podujatie organizujú jednostranne zamerané organizácie a prednášajú podobne zameraní ľudia,“ uvádza elaborátčik vo svojom blogu. Škoda, že svoju pozornosť nezameral na vedeckú konferenciu pod názvom 80 rokov po  s podtitulom Slovenský štát v základných súradniciach. Ak by Benčík lustroval všetkých prednášajúcich, dospel by k záveru, že každý jeden je vo svojej profesijnej kariére zameraný na holokaust. To nie je jednostranne zameraná konferencia? Navyše Benčíkovi neprekáža ani skutočnosť, že pri mene hlavného rečníka konferencie Ivana Kamenca Wikipédia uvádza, že bol členom KSČ a je vedený v zväzkoch ŠtB dokonca ako dôverník s krycím menom Samo? Slovenská spoločnosť sa postupne mení z pluralitnej na totalitnú práve pôsobením neštátnych organizácií a korporátnych médií. Prakticky vykonávajú moc v štáte, aj keď ich nikto nevolil, ale niekto dobre platí. Ako však k tomu príde väčšina spoločnosti?

                                                             Eva ZELENAYOVÁ