Praha 12. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Berit Roald)
 
V uplynulých rokoch spôsobila v Česku biatlonový boom a teraz je ďalšie pokračovanie kariéry mladej športovkyne ohrozené. Reč je o Gabriele Koukalovej, ktorá sa v predminulom roku stala víťazkou svetového pohára, no v nedávno skončenej sezóne 2017/2018 neštartovala kvôli zraneniu lýtka. Neskôr sa ukázalo, že okrem zranenia ju trápia aj psychické problémy a anorexia.

Na snímke česká biatlonistka Gabriela Koukalová pózuje fotografom s krištáľovým glóbusom za celkové víťazstvo v ľprinte Svetového pohára biatlonistiek v nórskom Holmenkollene 17. marca 2017.

Jedna z najúspešnejších českých športovkýň má stále len 28 rokov, avšak nedávno českým médiám oznámila, že prerušuje svoju kariéru na neurčito. Pre Týden.cz potvrdila aj informáciu, že od 17 rokov mala problémy s príjmom potravy a z anorexie sa údajne vyliečila len nedávno. Do týchto problémov sa dostala práve kvôli biatlonu, po tom čo ju kritizovali juniorskí tréneri, že potrebuje zhodiť niekoľko kilogramov.
V spovedi priznala, že v snahe o čo najideálnejšiu stavbu tela neprijímala dostatok jedla, zvracala, alebo jedla odličovacie tampóny namočené vo vode. „Bola som hrozná, veľmi sa za to hanbím,” uviedla česká olympionička, ktorá napriek týmto problémom, veľmi úspešne reprezentovala svoju krajinu na ZOH či MS v behu na lyžiach.
V najhorších časoch jej vraj pomohol manžel Petr Koukal, ktorý biatlonistku presvedčil, že potrebuje odbornú pomoc. „Pre obavy z nadváhy často vyvracala všetko, čo zjedla. V noci sa potom budila úplne vyčerpaná a zjedla všetko, čo našla,” opísal ťažké časy manžel Petr. Zavedená terapia nakoniec zabrala a Koukalová sa naučila ťažkosti zvládať. Podľa odborníkov je ale možné, že sa psychické problémy z minulosti podpísali aj pod jej súčasné zdravotné problémy s nohami, ktoré môžu byť psychosomatického pôvodu.
V stredu vyšla jej nová kniha s názvom Iná Gabriela Koukalová, kde odhalila verejnosti dlho neznáme informácie.
Poruchou príjmu potravy trpeli v minulosti i ďalšie športovkyne, napríklad vytrvalkyne Eva Vrabcová-Nývltová. Anorexia zničila kariéru ruskej krasokorčuliarke Julii Lipnickej, olympijskej víťazke zo súťaže družstiev v Soči. V mladosti s chorobou bojovala aj holandská cyklistická hviezda Leontien Zijlaardová-Van Moorselová, štvornásobná olympijská víťazka.
 
Príspevok Biatlonová hviezda na dne, Koukalová priznala psychické problémy a anorexiu zobrazený najskôr Hlavné správy.