Brusel 11. mája 2019  (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Daniel Leal-Olivas)

 

Bezprecedentná vlna kríz a spoločenských zmien v poslednom parlamentnom období – 2014 až 2019 – prezradila skutočné postoje jednotlivých európskych politikov a ich frakcií

Ilustračné foto

Nárast migrácie v roku 2015 bol nielen maďarskou alebo nemeckou, ale predovšetkým európskou drámou. Teroristické siete prekročili hranice a zasiahli mestá v rôznych európskych krajinách. Brexit, Trump, Putin a vzostup Číny trápili a delili Európu po celý čas. Boli sme svedkami európskych masových scén: utečenci na diaľniciach, pro- a anti- migračné demonštrácie, žlté vesty alebo dnes aktuálne zelené školské štrajky. Jednoducho, bolo to veľké kontinentálne divadlo s európskym obsadením postáv. Merkelová sa stala známa po celom kontinente ako protagonistka eura a migračnej krízy, Orbán ako obranca kresťanskej Európy, Macron ako anti-populistická bašta a Salvini ako nový vodca euroskeptikov.

Manfred Weber: Spitzenkandidat EPP.

Podľa systému upravenom v roku 2014 sa Spitzenkandidat z najväčšej skupiny stáva predsedom Európskej komisie  – exekutívy EU. S veľkou pravdepodobnosťou to bude opäť líder ľudovcov – Weber. Je to mäkký chlapík bez skúsenosti s riadením. Na kontinente je takmer neznámy a dokonca aj prieskum v jeho rodnom Nemecku ukazuje, že o ňom počulo len 26 % voličov. S kampaňou mu pomáha Merkelová a v programe sľubujú európsku FBI, koniec integračných rozhovorov s Tureckom a liek na rakovinu. Zo Slovákov sa k ním hlásia kandidáti Štefanec, Záborska a Nagy.

K tejto formácii sa určite pridajú sociálni demokrati (S&D). Vždy tak urobili. Pomôže im aj zopár Ficových poslancov. Širšiu koalíciu doplnia liberáli (alde). S veľkou pravdepodobnosťou aj za účasti progresívneho blaváka Šimečku. Zelení (GEFA) a ľavičiari (GUE/NGL) budú už len takým poistným doplnkom. Všetci títo chcú veľmi integrovanú Európu.

Euroskeptická formácia

Salvíni (ENF) je proti ekonomickej globalizácii a chce späť silné národné štáty. Oficiálne sa k tejto frakcii prihlásil už Kollár, ale s veľkou pravdepodobnosťou tam zakotví aj niekoľko Kotlebových poslancov. Kamalovi konzervatívci chcú reformy. EU vidia ako servisnú organizáciu. Dnes s nimi spolupracuje Sulík. Je dosť možné, že tam skončí aj niekto od Matoviča. Ani Salvíni a ani Kamal nežiadajú vystúpenie z EU, ale odmietajú súhlasiť so všetkým, čo z Bruselu prichádza a Európu nevidia ako jeden národ.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj