Bratislava 9. júna 2018 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Do relácie Rádia Expres zavítal “bezpečnostný expert” Radovan Bránik, ktorý za pritakávania neobjektívneho moderátora Branislava Závodského hovoril o “hoaxoch a konšpiráciách”, ktoré údajne šíria alternatívne médiá. Pritom v tej istej relácii Bránik povedal niekoľko hoaxov a konšpirácii, ktoré vydával za pravdu bez akýchkoľvek dôkazov.

Na snímke Radovan Bránik

Bránik aj moderátor sa v neobjektívnej relácii zhodli, že je potrebné bojovať proti hoaxom a konšpiráciám, no hosť sám vypustil viaceré konšpiračné teórie.
Podľa Bránika za hoaxami a konšpiráciami, ktoré hýbu internetom, stoja samozrejme nikto iní ako Rusi , ktorí rozbehli “hybridnú vojnu.” My sme dnes v situácii, že jednoducho Rusko, aby si udržalo svoj vplyv pri jeho objektívne klesajúcich čislach, čo sa týka pôrodnosti, dĺžky života atď. a nie sú schopní to zvrátiť v realite, tak to robia aspoň vo virtuálnom priestore.”
Bránik následne pomenoval,ako to Rusi robia : ” Oni to robia efektívne, robia to kvalitne, majú na to naozaj veľmi dobre vypracované nástroje, majú vypracované profily svojich potencionálnych odberateľov a na rozdiel od západných krajín, Rusi efektívne a systematicky oslovujú emócie.”
Toto tvrdenie Bránika možno bez pochýb označiť ako konšpiračnú teóriu. Neexistuje žiaden dôkaz, že by Rusko viedlo akúsi bájnu hybridnú vojnu a už vôbec nie tak, ako to popisuje. To, že o tom hovoria rôzni rusofóbni západní lídri, aby odpútali pozornosť od svojich domácich politických problémov, neznamená, že je to fakt.
“Bezprečnostný expert” taktiež zopakoval “stokrát” vyvrátenú dezinterpretáciu výroku Vladimíra Putina: “On sa vôbec netají svojím postojom a niekoľkokrát ho deklaroval, že považuje rozpad Sovietskeho zväzu a stratu tej sféry vplyvu, nikdy sa s tým nezmieril a označil to dokonca, budem parafrázovať, “za najhoršiu katastrofu, ktorá postihla Rusko za posledných niekoľko desaťročí”, takže z pohľadu Vladimíra Putina je toto veľmi racionálne, logické a správne. Ako líder krajiny, ktorá nemá na to, aby vyrástla vlastnými silami, pretože upadá prakticky vo všetkých parametroch. Iné im neostáva, jednoducho pokúšajú sa oslabiť a pokúšajú sa znovu získať svoj vplyv naspäť.”
Bránik však v tomto prípade opäť dezinformuje. “Zabudol” totiž dodať presné vyjadrenie Putina, ktorý označil rozpad ZSSR za najväčšiu katastrofu z humanitárnych dôvodov: “Kvôli rozpadu ZSSR sa 25 miliónov etnických Rusov ocitlo náhle v cudzine. Ruský národ sa stal najviac rozdeleným národom na svete, čo je nepochybne tragédia. Rozpadol sa sociálny systém, zrútila sa ekonomika. Bola zastaraná a neefektívna, ale zrútila sa a zavinila chudobu miliónov ľudí,” povedal Putin.
Bránik tak zrejme zámerne zavádza verejnosť a Putinov výrok dezinterpretuje podľa svojich zámerov.
Rozhovor s Bránikom si môžete pozrieť tu :

Samuel Gdovin
 
Príspevok “Bezpečnostný expert” Radovan Bránik kritizoval hoaxy a konšpirácie, no pritom ich sám šíril zobrazený najskôr Hlavné správy.