Bratislava 31. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

V prípade bezpečnostnej previerky bývalého policajného viceprezidenta Jaroslava Málika nešlo o trestný čin. Tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR tvrdí, že to ukázalo vyšetrovanie Úradu inšpekčnej služby rezortu. Vec posunuli Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ)

Na snímke Jaroslav Málik

“Vzhľadom na skutočnosť, že vyšetrovanie preukázalo, že v tomto prípade nejde o trestný čin, ale o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom alebo iným správnym deliktom, postúpil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby MV SR v zmysle Trestného poriadku vec Národnému bezpečnostnému úradu na ďalšie konanie,” povedali pre TASR z tlačového odboru rezortu vnútra.

NBÚ potvrdil, že sa bude prípadom zaoberať. “Národnému bezpečnostnému úradu bol dnes zo strany inšpekcie MV SR postúpený prípad v oblasti pána Jaroslava Málika, a to z dôvodu, že ide o priestupok na úseku ochrany utajovaných skutočností,” ozrejmil úrad. Ako doplnil, ďalej bude postupovať v súlade so zákonom.

V apríli tohto roka bolo v prípade vedené trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozenia utajovanej skutočnosti a prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Bližšie informácie vtedy polícia uviesť nechcela.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v októbri minulého roka potvrdila, že rezort prijal podnet v tomto prípade a bude sa ním zaoberať Úrad inšpekčnej služby ministerstva.

Doplnila, že v septembri 2017 vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar oznámil NBÚ podozrenie z možnej neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami Jaroslavom Málikom. Ministerka zdôraznila, že Málik v čase nástupu do funkcie viceprezidenta Policajného zboru mal platné osvedčenie vydané na základe bezpečnostnej previerky vykonanej podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností na stupeň utajenia tajné.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj