Sacaba 16. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Juan Karita)

Bolívijské bezpečnostné sily zabili najmenej päť ľudí, keď spustili streľbu na podporovateľov Eva Moralesa. Počas zásahu v meste Sacaba utrpeli zranenia desiatky ľudí. Väčšina mŕtvych a zranených utrpela podľa riaditeľa miestnej nemocnice Guadalberta Laru strelné poranenia

Na snímke ľudia stoja vedľa rakvy stúpenca bývalého prezidenta Evo Moralesa zabitého počas stretov s bezpečnostnými silami

Rozhnevaní demonštranti a príbuzní obetí sa neskôr zhromaždili na mieste streľby a vyzývali na občiansku vojnu. Morales, ktorý po odstúpení z funkcie prezidenta dostal azyl v Mexiku, prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter označil incident za masaker a bolívijskú vládu na čele s dočasnou prezidentkou Jeanine Áňez nazval diktatúrou. „Teraz zabíjajú našich bratov v Sacabe, Cochabambe,” napísal v ďalšom tweete.

Polícia podľa protestujúcich spustila paľbu, keď sa demonštranti, vrátane mnohých pestovateľov koky, ktorí podporujú prvého bolívijského prezidenta z radov pôvodných obyvateľov, pokúsili prekročiť vojenské kontrolné stanovište.

Kancelária bolívijského ombudsmana vyzvala dočasnú vládu, aby incident riadne vyšetrila.

Evo Morales v nedeľu odstúpil z prezidentského postu po týždňoch nepokojov a protestov, ktoré vyvolali podozrenia z podvodu vo voľbách z 20. októbra. Následne sa za dočasnú prezidentku vyhlásila opozičná senátorka Jeanine Áňez.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj