New York 21. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason DeCrow)
 
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) odsúdila v utorok pokračujúce používanie chemických zbraní v Sýrii a znovu zdôraznila, že je potrebný “mechanizmus”, ktorý umožní vyvodiť zodpovednosť. Informovala o tom agentúra AP.

Ilustračné foto: Bezpečnostná rada OSN

Výkonný orgán OSN zároveň zopakoval, že používanie chemických zbraní je závažným porušením medzinárodného práva a vyjadril podporu vyšetrovaniu podozrení tohto druhu zo strany Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Príslušné vyhlásenie rada vydala po utorňajšom stretnutí s generálnym riaditeľom OPCW, ktoré prebehlo za zatvorenými dverami.
Spojené štáty a Rusko sa už celé mesiace sporia v súvislosti s otázkou, kto by mal byť zodpovedný za chemické útoky v Sýrii. Rusko v novembri vetovalo Západom podporovanú rezolúciu BR OSN, ktorá by predĺžila mandát medzinárodnej skupiny expertov poverenej určením tejto zodpovednosti, pričom označilo túto skupinu za zaujatú a neprofesionálnu.
Moskva a Washington nechali kolovať konkurenčné návrhy rezolúcií, na základe ktorých by bol Spoločný vyšetrovací mechanizmus pre Sýriu (JIM) nahradený, zatiaľ však nič nenaznačuje, že by vzájomné nezhody dokázali prekonať.
 
Príspevok Bezpečnostná rada OSN znova odsúdila používanie chemických zbraní v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.