Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

New York 1. februára (TASR) – Bezpečnostná rada OSN vyjadrila „vážne znepokojenie“ nad „nebezpečným zhoršovaním sa situácie“ na východe Ukrajiny a vyzvala na zastavenie násilia.

Rada zároveň vyjadrila „plnú podporu“ suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny, pričom vyhlásila, že nová vlna nepokojov má „kruté dôsledky pre miestne civilné obyvateľstvo. BR OSN vyzvala na „okamžitý návrat k režimu prímeria“, informovala dnes rozhlasová stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Zastúpenie v BR OSN má Rusko a v súčasnosti aj Ukrajina, ktorá je rotujúcim členom. Rusko v minulosti opakovane blokovalo návrhy vyhlásení predložené Ukrajinou, tentoraz však Moskva nevzniesla žiadnu námietku. Bezpečnostná rada bude opäť rokovať o riešení ukrajinskej otázky počas dnešného dňa.

Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z eskalácie bojov, ktoré si v posledných dňoch vyžiadali najvyšší počet mŕtvych za viacero týždňov. Situácia viedla tiež k prerušeniu dodávok elektrickej energie a vody pre tisíce obyvateľov žijúcich v blízkosti frontovej línie. Agentúra AP píše aj použití rakiet Grad.

Ukrajinský vyslanec pri OSN Volodymyr Jelčenko po schôdzi BR OSN obvinil „Rusko a jeho prostredníkov“ z páchania „vojnových zločinov“. Jelčenko sa ešte predtým stretol aj s novou americkou vyslankyňou pri OSN Nikki Haleyovou, ktorá ho znovu ubezpečila o podpore USA pre ukrajinskú suverenitu a územnú celistvosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR