New York 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bezpečnostná rada OSN vyjadrila znepokojenie nad správami o mučení a mimosúdnom zabíjaní v Burundi, ako aj nad zvyšujúcim sa počtom ľudí, ktorí utekajú z tejto malej východoafrickej krajiny. Týchto utečencov je aktuálne viac než 416.000, informovala dnes agentúra AP
Bezpečnostná rada (BR) OSN

BR OSN je “hlboko znepokojená” tamojšou politickou situáciou a neschopnosťou vlády implementovať vlani prijatú rezolúciu vyzývajúcu na rozmiestnenie 228 policajtov OSN a ľudskoprávnych pozorovateľov v krajine. Burundi takisto neumožnilo vyslanie 5000 členov mierových jednotiek Africkej únie (AÚ).
Burundi sužuje násilie od apríla 2015, keď sa prezident Pierre Nkurunziza rozhodol uchádzať o tretie funkčné obdobie, čo viedlo k pouličným protestom. Nkurunziza napokon o niekoľko mesiacov neskôr v kontroverzných voľbách zvíťazil a stále zostáva pri moci. Protesty si vyžiadali vyše 500 mŕtvych.
Zhoršujúca sa humanitárna situácia si okrem 416.000 Burunďanov hľadajúcich útočisko v okolitých krajinách vyžiadala aj takmer 202.000 vnútorne vysídlených obyvateľov a tri milióny ľudí v núdzi, uvádza OSN, ktorá odsúdila i tamojšie sexuálne násilie, zastrašovanie a obmedzovanie základných slobôd.
V Burundi, kde žije vyše 11 miliónov obyvateľov, sa v roku 2005 skončila občianska vojna medzi väčšinovými Hutuami a menšinovými Tutsiami, ktorá si vyžiadala 300.000 mŕtvych.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.