New York 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Seth Wenig)

Bezpečnostná rada OSN dnes jednomyseľne schválila rezolúciu, ktorá sprísňuje sankcie voči Severnej Kórei v reakcii na poslednú jadrovú skúšku komunistickej krajiny, uskutočnenú v septembri tohto roka.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun uviedol, že rada podnikla “dôrazné opatrenie”, keď schválila dosiaľ najprísnejšie sankcie zamerané proti Severnej Kórei, informuje agentúra DPA.

Rezolúcia odsudzujúca piaty a doteraz najväčší nukleárny test izolovaného režimu má za cieľ prinútiť KĽDR, aby sa vzdala jadrového programu, a to vyplnením medzier v predošlých sankčných opatreniach, ako aj zákazom cestovania a zmrazením aktív ďalších jednotlivcov a podnikov.

Ide o druhú sériu sankcií, ktorú BR OSN uvalila na Severnú Kóreu v priebehu tohto roka. V marci 15-členná rada rozhodla o tvrdých hospodárskych sankciách po jadrovej skúške z januára.

Nová rezolúcia sa týka v prvom rade obmedzenia lukratívneho vývozu uhlia z KĽDR do susednej Číny, ktorý predstavuje pre Pchjongjang najväčšiu exportnú položku a významný zdroj tvrdej meny. Zakazuje tiež vývoz medi, niklu, striebra, zinku a ďalších položiek, píše agentúra Reuters. Zámerom je obmedziť o viac než štvrtinu ročné exportné príjmy Severnej Kórey, ktoré môže využívať na jadrové a raketové programy.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.