Washington 31. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Mary Altaffer)
 
Spojené štáty uviedli, že Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) schválila nové sankcie voči Severnej Kórei. Informovala o tom v piatok agentúra AP

Ilustračné foto: Bezpečnostná rada OSN

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová uviedla, že príslušný výbor BR OSN schválil sankcie voči 21 lodným spoločnostiam, 27 plavidlám a jednému podnikateľovi. Tieto subjekty podľa Washingtonu porušili medzinárodné sankcie uvalené na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) kvôli jej jadrovému a raketovému programu.
Agentúra DPA pripomenula, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vo februári oznámila balík najrozsiahlejších ekonomických obmedzení, aké boli doposiaľ uvalené na tento štát.
Cieľom týchto sankcií je bojovať proti nelegálnemu námornému obchodovaniu KĽDR s ropou a uhlím, ako aj snaha zabrániť niektorým subjektom a lodiam, aby im v tom pomáhali, uviedla Haleyová vo vyhlásení.
Ďalej dodala, že schválenie týchto sankcií je “jasným znakom” toho, že v snahe vyvíjať maximálny tlak na severokórejský režim je medzinárodné spoločenstvo jednotné.
K schváleniu nových sankcií prišlo napriek očakávanému májovému stretnutiu severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, dodáva AP.
Bezpečnostná rada OSN za posledný rok zaviedla tri série sankcií voči KĽDR, aby ju pripravila o zisky a prostriedky využiteľné na vývoj jadrových zbraní a balistických striel. Tieto zbrane predstavujú čoraz väčšiu hrozbu pre pevninu USA. Washington sa obzvlášť obáva vývozu severokórejského uhlia, ktorý zakazujú sankcie OSN, a prekladania importovaných ropných produktov z lode na loď.
 
Príspevok Bezpečnostná rada OSN schválila nové sankcie voči Severnej Kórei zobrazený najskôr Hlavné správy.