Bezpečnostná rada OSN schválila kompromisnú rezolúciu o vyslaní pozorovateľov do Aleppa

New York 19. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bezpečnostná rada OSN schválila dnes jednomyseľne rezolúciu, ktorá vyzýva na monitorovanie evakuácií z východného Aleppa svetovou organizáciou a inými inštitúciami a zároveň žiada, aby generálny tajomník OSN neodkladne konzultoval so Sýriou a inými stranami okamžité vyslanie pozorovateľov

Ilustračné fotoIlustračné foto

Dokument je podľa Francúzska kľúčovým pre zabránenie “masovým zverstvám” páchaným sýrskymi ozbrojenými silami vrátane milícií.

Ide o kompromisný návrh rezolúcie, na ktorom sa v nedeľu večer – po vyše troch hodinách rozhovorov za zatvorenými dverami – dohodli Francúzsko a Rusko. Moskva totiž nesúhlasila s prvotným francúzskym návrhom a predložila vlastný návrh rezolúcie. Výhrady nemala k samotnému vyslaniu pozorovateľov, chcela však, aby pred vyslaním absolvovali riadnu prípravu.

Dohodnutý kompromisný text tiež požaduje, aby všetky strany umožnili OSN a jej partnerským organizáciám bezpodmienečný a okamžitý prístup do oblasti, aby mohli poskytovať humanitárnu pomoc a zdravotnú starostlivosť, a aby “brali ohľad a ochraňovali všetkých civilistov v Aleppe i v celej Sýrii”.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.