New York 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala v utorok svoju prvú rezolúciu v rámci boja proti obchodovaniu s ľuďmi a prevádzačstvu

Ilustračné fotoIlustračné foto

Dokument navrhnutý Španielskom, ktoré 15-člennej rade v súčasnosti predsedá, požaduje od jednotlivých štátov, aby definovali obchodovanie s ľuďmi v konfliktných oblastiach ako trestný čin. Týmto spôsobom majú zabezpečiť ochranu obetí a stíhanie prevádzačov.

“Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovým problémom. Islamský štát, Boko Haram, aš-Šabáb a iné skupiny využívajú obchodovanie s ľuďmi a sexuálne násilie pre svoj teror, a tiež ako dôležitý zdroj príjmov,” povedal dosluhujúci generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý absolvoval svoje posledné plánované vystúpenie na pôde Bezpečnostnej rady pred skončením funkčného obdobia.

Oproti pôvodnému návrhu boli z rezolúcie vypustené časti, ktoré mali obetiam obchodovania s ľuďmi uľahčiť získavanie azylu v iných štátoch. V jednom z konceptov tiež diplomati zdôraznili, že tento jav postihuje osoby oboch pohlaví.

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu predstaví ešte v priebehu dneška svoju novú správu týkajúcu sa témy obchodovania s ľuďmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.