Bezpečnostná rada OSN odsúdila severokórejské raketové skúšky

New York 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ahn Young-joon)

Bezpečnostná rada OSN v utorok odsúdila pondelkové raketové skúšky Severnej Kórei ako “hrubé porušenie” rezolúcií medzinárodného spoločenstva.

Rada zároveň kritizovala akékoľvek aktivity Pchjongjangu zamerané na vylepšovanie arzenálu balistických striel. Skúšky podľa OSN zvyšujú riziko pretekov zbrojení v oblasti.

Na snímke televízne spravodajstvo na železničnej stanici v juhokórejskom Soule, v ktorom severokórejský vodca Kim Čong-un sleduje úspešnú skúšku nového raketového motora určeného na vynášanie družíc do vesmíru

V tlačovom vyhlásení Bezpečnostná rada taktiež vyjadrila znepokojenie nad “stále destabilizujúcejším správaním” KĽDR. Členské krajiny rady vyhlásili, že budú situáciu naďalej monitorovať a prípadne pristúpia k “výrazným” opatreniam.

OSN už niekoľkokrát sprísnila sankcie voči Severnej Kórei a v najnovšom vyhlásení vyzvala všetkých 193 členských krajín spoločenstva na “zdvojnásobenie úsilia” pri implementácii opatrení.

Podľa juhokórejskej armády boli severokórejské rakety, zrejme “vylepšené verzie” rakiet Scud, odpálené zo základne v oblasti Tončchan-ni na západe KĽDR. Preleteli približne 1000 kilometrov a tri dopadli do výlučnej ekonomickej zóny Japonska v Japonskom mori.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.