New York 21. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)
 
Bezpečnostná rada OSN v piatok jednomyseľne súhlasila s vyslaním civilnej pozorovateľskej misie do vojnou zmietaného Jemenu, aby monitorovala krehké prímerie v strategickom prístavnom meste Hudajda a dohliadala na odchod bojovníkov

Na snímke zasadanie Bezpečnostnej rady OSN

Uznesenie predložené Veľkou Britániou bolo prijaté všetkými 15 členmi BR OSN, a to po týždni náročných rokovaní. Text potvrdil aj výsledky nedávnych mierových rokovaní vo Švédsku zameraných na ukončenie štvorročného konfliktu, informovala agentúra AFP.
Prímerie v Hudajde, ktoré sprostredkovala Organizácie Spojených národov, vstúpilo do platnosti v noci na utorok.
Na zastavení nepriateľských akcií v jemenskom meste Hudajda a jeho okolí sa obe bojujúce strany dohodli na nedávnych mierových rozhovoroch organizovaných pod záštitou OSN vo Švédsku.
Po prímerí medzi jemenskými vládnymi silami, podporovanými vojenskou koalíciou vedenou Saudskou Arábiou, a húsíjskými povstalcami by malo podľa dohody nasledovať stiahnutie bojovníkov oboch strán z prístavu.
Hudajda ležiaca v západnej časti Jemenu je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru. Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie Hudajdy, ktorú od konca roka 2014 ovládajú húsíovia.
 
Príspevok Bezpečnostná rada OSN odhlasovala vyslanie civilných pozorovateľov do Jemenu zobrazený najskôr Hlavné správy.