Berlín 8. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Ešte úradujúci nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel (58) zrušil vo štvrtok viacero termínov, a to aj plánovanú účasť na tradičnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove, kde mal vystúpením otvoriť 17. februára druhý deň tohto prestížneho podujatia.
Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel

Politik, ktorý netajil, že by aj v novozostavovanej vláde kancelárky Angely Merkelovej rád zostal šéfom diplomacie, by v prípade schválenia v stredu vyjednanej koaličnej zmluvy zostal bez rezortu a pôsobil v Spolkovom sneme (Bundestagu) ako radový poslanec.
Gabriel bude zrejme chýbať aj na dvoch schôdzkach na úrovni ministrov zahraničných vecí v budúcom týždni, a to v utorok 13. februára v Kuvajte za účasti šéfov diplomacií medzinárodnej koalície proti Islamskému štátu (IS) a o dva dni neskôr v Sofii, kde sa uskutoční neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie.
Nemecko budú na týchto fórach zastupovať vysokopostavení úradníci, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA.
Hovorca Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) dementoval vo štvrtok popoludní informáciu z Mníchova, v zmysle ktorej sa na tamojšej konferencii zúčastní dezignovaný šéf nemeckej diplomacie, odstupujúci predseda SPD Martin Schulz. Ten spoločne so svojou predpokladanou nástupkyňou na čele SPD Andreou Nahlesovou uprednostnia v čase konferencie lobovanie za schválenie koaličnej zmluvy v radoch členov strany.
Jedna z najvýznamnejších konferencií o bezpečnostnej politike v celosvetovej relácii sa tak po mnohých rokoch uskutoční v Mníchove bez účasti nemeckého ministra zahraničných vecí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.