Londýn/Paríž/Dublin 27. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)
 
Britská premiérka Theresa Mayová privítala v nedeľu výsledok írskeho piatkového referenda o interrupciách, v ktorom sa voliči prevažnou väčšinou hlasov vyjadrili za zrušenie zákazu umelého prerušenia tehotenstva. A francúzsky prezident Emmanuel Macron zdôraznil, že Írsko sa referendom o interrupciách zapísalo do dejín.

Na snímke britská premiérka Thersa Mayová

Britská premiérka Mayová uviedla, že referendum “bolo pôsobivou ukážkou demokracie, ktorá priniesla jasný a jednoznačný výsledok”. Zablahoželala írskemu ľudu a úspešnej kampani “áno”, ktorá propagovala zrušenie zákazu interrupcií v Írsku (Írskej republike). Mayová sa nezmienila o Severnom Írsku, súčasti Spojeného kráľovstva, kde stále platia obmedzenia pre interrupcie.
V Severnom Írsku totiž naďalej platí zákon, ktorý potraty neumožňuje ani v prípade znásilnenia alebo vážneho poškodenia plodu. Severné Írsko je tak jedinou časťou Británie, kde sa interrupcie vykonávajú len v prípade ohrozenia života matky.
Interrupcie schválené lekármi sú vo zvyšku Spojeného kráľovstva možné do 24. týždňa tehotenstva, ale nie v Severnom Írsku. Výsledok referenda v Írskej republike môže zvýšiť tlak na Severné Írsko, aby išlo v šľapajach spomínanej susednej krajiny, upozornila tlačová agentúra AP.
Francúzsky prezident Macron zareagoval v nedeľu na udalosť slovami, že Írsko sa referendom o interrupciách zapísalo do dejín. Macron na Twitteri napísal, že “toto hlasovanie bude predstavovať základný symbol slobody žien”.
Francúzsko, prevažne rímskokatolícka krajina, legalizovalo interrupcie v roku 1975, pripomenula agentúra AP.
Vyše 66 percent írskych voličov podporilo liberalizáciu prísnych zákonov obmedzujúcich vykonávanie interrupcií. Vyplýva to z konečných výsledkov piatkového referenda, o ktorých v sobotu večer informovali írski volební predstavitelia.
Voliči sa v referende mohli vyjadriť k otázke, či chcú zrušiť ústavný zákaz umelého prerušenia tehotenstva a poveriť parlament vypracovaním nových zákonov o interrupcii. Takýto krok podporilo presne 66,4 percenta hlasujúcich, zatiaľ čo 33,6 sa vyslovilo proti.
Účasť dosiahla 64,1 percenta, čo znamená, že sa na referende zúčastnilo zhruba 2,1 z 3,1 milióna oprávnených voličov.
 
Príspevok Bezdetní Mayová a Macron ocenili írske referendum o interrupciách zobrazený najskôr Hlavné správy.