Bez Západného Balkánu nie je EÚ kompletná, tvrdí v našom mene Eduard Kukan

Bratislava 26. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Slovenský europoslanec Eduard Kukan pred niekoľkými dňami vyhlásil, že bez Západného Balkánu nie je EÚ kompletná a zostáva rozdelená. V reakcii na opačný názor Emmanuela Macrona povedal aj to, že Macronov názor je ojedinelý a Macron so svojimi „romantickými“ myšlienkami bez nemeckej ekonomiky ďaleko nedôjde.

Na snímke Eduard Kukan

Vo vyjadrení pre najčítanejší srbský denník Večernje novosti, ktoré cituje Mirko Raduševič v Literárních Novinách, Kukan reaguje na vystúpenie Emmanuela Macrona na summite EÚ o Balkáne v Sofii. Macron tam hovoril o tom, že by sa EÚ za súčasnej situácie nemala rozširovať, kým nedôjde v krajinách Západného Balkánu k reformám (Západný Balkán sú krajiny bývalej Juhoslávie plus Albánsko).
Kukan ako predseda delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko a predseda pracovnej skupiny pre Západný Balkán povedal, že „Macron predstavuje v EÚ len jeden hlas a naviac sa s ním nestotožňujem. Názor nezastávam sám, napríklad Nemecko má tiež na reformy iný pohľad.“ Kukan ďalej dodal, že ambiciózny Macron so svojimi „romantickými“ myšlienkami ďaleko bez nemeckej ekonomiky nedôjde. „Musíme sa k našim priateľom zo Západného Balkánu správať zodpovednejšie. Ak od nich niečo chceme, musíme tiež plniť naše sľuby.“
Pri týchto sebavedomých vyjadreniach vyvstáva niekoľko otázok. V koho mene ešte ten človek (europoslanec za stranu SDKÚ-DS) hovorí? Z akého titulu si dovolí takto zhadzovať postoj najvyššieho predstaviteľa druhej najsilnejšej krajiny v EÚ? (Je vôbec pre týchto profesionálnych europolitikov legitímny aj iný názor ako názor najvyššieho eurosovietu?) Je si vôbec vedomý toho, aké nehorázne voči Srbom je hovoriť o tom, že sa musia stať súčasťou EÚ – tej istej EÚ, ktorá sa pred necelými dvadsiatimi rokmi podieľala na zločinnom „humanitárnom“ bombardovaní Srbska rádioaktívnymi bombami, v dôsledky čoho tam dnes umiera množstvo ľudí na rakovinu?
Sedemdesiatosemročný bývalý minister zahraničných vecí vie, že v roku 2019 sa jeho druhé volebné obdobie v europarlamente skončí, a s ním aj jeho bohatá politická kariéra, počas ktorej vždy vedel držať tú správnu politickú líniu k plnej spokojnosti nadriadených z vyšších miest. Nepochybne už svoje postoje nezmení. Dúfajme len, že jeho prejavy lokajstva (v našom mene) voči jeho zaoceánskym pánom budú pre Slovensko čím menej trápne a kompromitujúce.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Bez Západného Balkánu nie je EÚ kompletná, tvrdí v našom mene Eduard Kukan zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)