Bermudy 9. februára 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

Bermudy sa stali prvou krajinou na svete, ktorá zrušila zákon umožňujúci manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Informuje o tom denník Independent.
Ilustračné foto

Guvernér ostrova John Rankin schválil v stredu návrh zákona, ktorý v minulom roku zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu o homosexuálnych manželstvách.
Kritici označili iniciatívu britského zámorského územia Bermudy za bezprecedentné obmedzenie občianskych práv.
Bermudský senát a snemovňa prijali v decembri legislatívu o sobášoch párov rovnakého pohlavia, no väčšina voličov sa v referende postavila proti takýmto manželstvám. Ostrovná krajina mala platný zákon umožňujúci partnerstvá pre domáce homosexuálne páry.
“Zákon je určený na dosiahnutie spravodlivej rovnováhy medzi dvoma momentálne nezmieriteľnými skupinami na Bermudách, a to tak, že manželstvo musí byť medzi mužom a ženou, pričom zároveň uznáva a chráni práva párov rovnakého pohlavia,” vysvetlil Brown.
Skupiny LGBT a organizácia na ochranu občianskych práv uviedli, že domáce partnerstvá homosexuálov majú teraz postavenie druhej triedy a že je bezprecedentné, aby súdna právomoc odňala zákonné právo na manželstvo po jeho udelení. “Guvernér Rankin a Bermudský parlament urobili Bermudy prvým územím na svete, ktorý rušili rovnosť manželstiev,” povedal Ty Cobb, riaditeľ kampane Global Human Rights Campaign.
Legislatívna úprava na Bermudách videla viacerých prominentných aktivistov za práva LGBT k vyzývam k bojkotu územia pomocou hashtagu #BoycottBermuda.
Páry so statusom registrovaného domáceho partnerstva budú mať “rovnocenné” práva ako manželské heterosexuálne dvojice, vrátane práva rozhodovať v lekárskej starostlivosti v mene partnera, uviedol Brown vo vyhlásení vlády.
Asi päťdesiat doterajších sobášov párov rovnakého pohlavia na Bermudách, ktoré sa uskutočnili medzi rozsudkom Najvyššieho súdu v máji 2017 a zrušením, bude aj naďalej posudzovaných podľa nového zákona.
Bermudy, prevažne kresťanská krajina, zaznamenali v posledných rokoch významný posun smerom k liberalizmu.
V diskusii v poslaneckej snemovni Spojeného kráľovstva minulý mesiac Chris Bryant nazval tento návrh za “veľmi nepríjemný a veľmi cynický právny predpis”.
“Cítim sa veľmi sklamaný,” povedal 64-ročný zosobášený bermudský gay Joe Gibbons. “Toto nie je rovnosť. Britská vláda sa samozrejme vyhovára, že to nie je ich vec.”
Napriek tomu, že by britský minister zahraničných vecí mohol tlačiť na zrušenie zákona, zdá sa, že Boris Johnson v tejto veci nevyvíja žiadnu snahu. Ako sa zdá, Bermudy započali nový trend, ktorý môžu nasledovať aj ďalšie krajiny.