Bermudy 8. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- NOAA)

Presne pred 100 rokmi, 6. marca roku 1918, sa vo vodách tzv. Bermudského trojuholníka stratila americká nákladná loď Cyclops. Spolu s ňou zmizlo bez stopy 306 cestujúcich a celá posádka
Ilustračné foto

Aby ste mohli nájsť trojuholník na mape, je potrebné nakresliť si pomyselné čiari od Floridy k Bermudským ostrovom, odtiaľ k Portoriku a späť k Floride cez Bahamské ostrovy. Hoci sa táto oblasť ničím nelíši od podobných zemepisných miest, po dlhé desaťročia sa v okolí Bermudského trojuholníka záhadne strácajú lode, lietadlá i ľudia.
Možno najväčšou katastrofou v tejto oblasti Atlantického oceánu bolo zmiznutie piatich torpédových bombardérov Avenger 5. decembra 1945. Hodinu po štarte piloti stratili kontrolu nad lietadlami a zrejme spadli do oceánu. Záchranná operácia však nedokázala nájsť ani úlomky lietadiel ani telá pilotov.
Je známe, že lietadlá Avenger sú schopné sa dosť dlho držať na vodnej hladine. Tento čas by stačil na evakuáciu a záchranu posádky. Okrem toho, piloti absolvovali kurz prežitia v núdzových podmienkach a mali príslušné vybavenie.

Prvýkrát použil slovné spojenie “Bermudský trojuholník” Američan E. Johns, ktorý v roku 1950 vydal 17-stránkovú brožúru s takýmto názvom. Avšak termín sa neudržal a preslávil sa až po 14 rokoch, po uverejnení článku o špiritizme Smrtonosný Bermudský trojuholník. Od tej doby záujem o anomálnu zónu stále stúpa. Uvedieme niekoľko hypotéz o príčinách zmiznutia ľudí v tejto oblasti oceánu.

Verzia č.1. chyba kapitána
Jednou z posledných verzií, ktorú ponúkajú špecialisti skoro pre všetky katastrofy, je chyba pilota alebo kapitána. Napríklad nie všetci piloti lietadiel Avenger boli profesionáli a v extrémnej situácii sa nemuseli zorientovať a mohli urobiť osudovú chybu.
Je známe, že piloti museli letieť zložitou cestou: 90 kilometrov na východ, potom po vyplnení úloh ešte na východ, potom na sever a po 118 kilometroch späť na základňu, čo je ešte ďalších 193 kilometrov.
V roku 1945 ešte neexistovalo GPS zariadenie, v prípade nefungovania kompasov sa piloti museli orientovať podľa krajiny: k tomu je treba poznať presné údaje. Ak urobili chybu aspoň v jednom parametri, mohli ľahko zablúdiť.

Verzia č.2. zlé počasie
Nezriedka sa zlé klimatické podmienky stávajú príčinou veľkých katastrof. Bermudský trojuholník nie je výnimkou. Loď Cyclops sa potopila pravdepodobne kvôli uragánu.
4. marca roku 1918 od ostrova Barbados odplával parník Cyclops s nákladom mangánovej rudy. Po niekoľkých dňoch loď prestala komunikovať s pevninou a zmizla bez stopy. V roku 1968 potápač námorníctva Dean Hawes objavil pomerne blízko Norfolku zvyšky lode. Podľa jeho slov to bol práve Cyclops. 10. marca sa loď musela nachádzať práve v tejto oblasti. V tejto časti oceánu vyvádzal uragán, vlny dosahovali 8 metrov.

Verzia č. 3. Živelná minulosť
Ak nahliadneme do minulosti Zeme a pochopíme, čo znamenala lokalita Bermudského trojuholníka, môžeme si všimnúť, že reliéf dna je veľmi rozmanitý. Práve tu sa vyskytujú najsevernejšie podmorské koralové útesy.
Teraz je v oblasti trojuholníka hlavným prúdom Golfský prúd, ale sú tam tiež aj ďalšie, ako napríklad Floridský a Severoatlantický a miestne prúdy. Pripomeňme, že Golfský prúd je dosť rýchly prúd, často meniaci svoju rýchlosť a nápor, čo sťažuje situáciu plávajúcich lodí. Taký prúd vytvára víchrice, ktoré ako vír sťahujú plaviace sa objekty.

Verzia č. 4. Bubliny metánu
Jedna z nedávno ponúkaných verzií, ktorú schvaľuje mnoho vedeckých kruhov, je spojená s emisiami plynu, napríklad hydrátu metánu z dna mora.
Predpokladá sa, že v hĺbke vznikajú veľké bubliny metánu so zníženou hustotou, kvôli čomu lode prechádzajúce týmto úsekom sa nemohli udržať nad vodou a okamžite sa potopili. Metán, akonáhle sa zdvihne do vzduchu, ničí nielen lode, ale aj lietadlá, pretože sa znižuje vztlaková sila a prístroje prestávajú fungovať. Okrem toho metán vo vzduchu môže spôsobiť zastavenie motorov alebo výbuch.
Avšak zostáva nezodpovedaná otázka, týkajúca sa emisií plynu. Okrem toho, hydrát metánu sa nachádza aj v iných miestach svetového oceánu, kde neboli registrované masové prípady stratenia lodí.

Verzia č. 5. Votrelci, obrovské chobotnice alebo … náhoda?
Zostáva ešte mnoho ďalších katastrof, ktoré nemožno vysvetliť zlým počasím alebo neskúsenosťou kapitánov.
V marci 1973 sa potopila loď Anita, ktorá sa plavila do Hamburgu. Jediné, čo po nej zostalo na vode, bol záchranný kruh s názvom tejto lode. O pár dní neskôr sa neďaleko potopil Nort Varient, jeho trosky sa tiež nepodarilo nájsť.
Prípadov zmiznutia lodí a lietadiel v oblasti Bermudského trojuholníka sa nazhromaždilo veľa. Okrem zmiznutia prichádzajú informácie o fungujúcich lodiach opustených posádkou a o ďalších neobyčajných javoch, ako sú okamžité presuny v priestore alebo anomálie s časom.
Ale neexistuje žiadna vierohodná informácia, potvrdzujúca tieto mystické udalosti.
Každopádne počas posledných 30-35 rokov k žiadnym veľkým stroskotaním lodí v oblasti trojuholníka nedošlo a vedci sa stále častejšie zhodujú na tom, že Cyclops a lietadlá Avenger a ďalšie tragédie boli jednoducho náhoda.