Berlín 3. decembra 2016 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld)

Začiatkom 70. rokov senát Západného Berlína vykonal “sociálny experiment”, v ktorom siroty zveril do opatrovníctva pedofilov. Napísal o tom časopis Spiegel s odvolaním sa na výskum uskutočnený Univerzitou v Göttingene

Ilustrčačné fotoIlustrčačné foto

Podľa odhalených údajov teraz už zosnulý profesor psychológie a pedagogiky Helmut Kentler presvedčil vedenie komory pre otázky mladistvých o prospešnosti takéhoto experimentu, informuje Spiegel. Jeho obeťami sa stali chlapci vo veku od 13 do 17 rokov. Ich presný počet zatiaľ nie je známy.

Experiment mal odhaliť, “ako budú mladiství dospievať a čo sa s nimi v takomto prostredí bude diať,” povedala vedúca výskumného oddelenia Teresa Nentwigová. Jej slová cituje Berliner Zeitung.

Vedci zistili, že siroty boli posielaní do internátu v Odenwaldschule. V roku 2015 došlo k zrušeniu tohto zariadenia, keď sa zistilo, že jeho zverenci boli počas 70.-80. rokov sexuálne zneužívaní.

Zatiaľ však nie je jasné, kto presne tento experiment schválil. Prístup k niektorej dokumentácii zatiaľ stále nie je možný a bádatelia požiadali nemecké úrady o pomoc s vyšetrovaním. Avšak reakcia úradov výskumníkov sklamala. “Chceli by sme vidieť oveľa väčšiu aktivitu, ktorá je nevyhnutná pre dokončenie nášho vyšetrovania,” povedala Nentwigová. Berlínska senátorka Sandra Scheeresová, ktorá má na starosti agendu školstva, mládeže a vedy, označila odhalené fakty za zločin, za ktorý štát musí niesť plnú zodpovednosť. Berlínsky senát sprevádzkoval horúcu linku pre vytvorenie kontaktu s obeťami, ktorým môže byť vyplatená kompenzácia vo výške 10 tisíc eur.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.